Pomnik króla Władysława Łokietka

16 grudnia 2009 , Tagi: PolskaNiezwykla.pl

Powiązania Łokietka z Tarnowem są bardzo ścisłe. 7 marca 1330 r. król złożył podpis pod aktem lokacyjnym miasta, lokując Tarnów na prawie magdeburskim, z władzą sądową wójtowsko-ławniczą i samorządem. Dokument został wydany w zamian za liczne usługi i zasługi (servicia plurima et merita) świadczone na rzecz króla przez właściciela tych ziem – komesa Spycymira oraz w uznaniu męstwa tego ostatniego w bitwie z Węgrami.
Skwer z pomnikiem Łokietka ma szansę stać się jedną z ulubionych atrakcji turystycznych miasta. Postać króla, mierząca ponad trzy metry, została ustawiona na owalnym postumencie o wysokości blisko dwóch metrów. Król w lewej dłoni dzierży miecz, a w prawej akt lokacyjny z wygrawerowanym herbem miasta. Podobno dotknięcie prawą ręką królewskiego buta przynosi szczęście i pozwala spełnić marzenia.
Zmienił się również wygląd skweru przy ul. Wałowej 7. Teren wyłożono kostką brukową w kilku kolorach i rozmiarach. Są miejsca do siedzenia i odpoczynku, piękne kwiaty i krzewy. Całość ma być oświetlona.
Pomysłodawcami i fundatorami pomnika były osoby prywatne, miejscowi przedsiębiorcy związani z Izbą Przemysłowo-Handlową w Tarnowie, zaś jego autorem – profesor krakowskiej ASP Czesław Dźwigaj. Statua jest 49. pomnikiem na terenie Tarnowa.

Polska Niezwykła

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej