Jeden na jednego – Tarnów odwiedza trzy razy więcej turystów niż nadmorski Koszalin

28 listopada 2014 , Tagi: tarnów , TCI

Po co do Tarnowa przyjechali przedstawiciele informacji turystycznej z całej Polski? Czyżby nasze miasto stało się aż tak atrakcyjne, że osoby odpowiedzialne za promocję turystyki koniecznie chciały je zobaczyć?

Bezpośrednią przyczyną ich wizyty było zorganizowane w Tarnowie trzydniowe Forum Informacji Turystycznej, aczkolwiek jego uczestnicy mieli czas na zwiedzenie miasta i wybranych miejsc w okolicy. Tarnów jest atrakcyjnym miejscem wycieczek. Świadczy o tym chociażby ilość turystów, którzy odwiedzają miejscowe muzea czy chociażby nasz punkt Informacji Turystycznej na Rynku.

Jaka to jest skala?

W 2013 roku do Tarnowa i regionu przyjechało około miliona osób, z czego180 tysięcy stanowili turyści zagraniczni. Niespełna dwieście tysięcy spędziło tutaj co najmniej dwa dni, gdyż wykupili nocleg. Porównując nasz punkt informacji turystycznej na przykład z tym, który działa w Koszalinie, czyli podobnym wielkościowo, choć położonym nad morzem i może nawet bardziej atrakcyjnym turystycznie miastem, również nie mamy się czego wstydzić. Ten w Koszalinie odwiedziło przed rokiem sześć tysięcy osób, nasz blisko dwadzieścia tysięcy, czyli ponad trzy razy więcej.

Czy to może być zasługa autostrady?

W dużej mierze na pewno tak. Autostrada bardzo zbliżyła nas Do Krakowa, gdzie – jak wiemy –przyjeżdża najwięcej turystów w Polsce. Wielu z nich teraz chętniej niż dawniej decyduje się na wypad do Tarnowa,

Bo to zaledwie godzina drogi. Są to najczęściej jednodniowe wizyty, ale mimo wszystko wiążą się one z tym, że te osoby zostawiają u nas pieniądze, czy to za wizytę w restauracji lub sklepie, czy kupując pamiątki.

Kto do nas przyjeżdża?

Niemcy, Anglicy, mieszkańcy Izraela, Węgrzy, ale również odwiedza nas coraz więcej Japończyków. Wielu z nich jest doskonale zaznajomionych z naszymi atrakcjami, gdyż mają w ręku świetnie wydane przewodniki, a niektórzy nawet nasze ulotki, które rozdajemy na zagranicznych targach turystycznych.

Co zwiedzają?

Przede wszystkim Starówkę, katedrę, muzea: diecezjalne i etnograficzne oraz nasze kościółki na szlaku architektury drewnianej. Wielu z nich jedzie dalej, do Zalipia.

Rozmawiał: Paweł Chwał

Gazeta Tarnowska, str. 2, 28-11-2014, www.gk.pl

RCIT.062-298/14

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej