Powstał serwis internetowy poświęcony pierwszemu transportowi więźniów do Auschwitz

20 czerwca 2020 , Tagi: historia , Tarnów

W 80. rocznicę pierwszego transportu polskich więźniów politycznych z Tarnowa do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa uruchomił specjalny serwis internetowy poświęcony tej tragicznej karcie z historii naszego miasta i świata.

14 czerwca 1940 roku do Auschwitz przyjechał liczący 728 Polaków transport z więzienia w Tarnowie. Byli wśród nich żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa tarnowskich Żydów. W obozie otrzymali oni numery od 31 do 758 (pierwsze numery otrzymali przywiezieni wcześniej do Auschwitz niemieccy więźniowie kryminalni z obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, którzy objęli stanowiska funkcyjnych), a na okres kwarantanny umieszczono ich w budynkach dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego, nieopodal terenu dzisiejszego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wojnę przeżyło 298 więźniów z pierwszego transportu, zginęło 272, w przypadku 158 los jest nieznany.

Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa w oparciu o archiwa uruchomił specjalny serwis internetowy poświęcony temu wydarzeniu. Składają się na niego obozowe zdjęcia, biogramy więźniów, informacje o trasie i przebiegu ich przemarszu z łaźni miejskiej na rampę kolejową oraz o przejeździe pociągiem złożonym z wagonów trzeciej klasy do Oświęcimia.

Na stronie znaleźć można też informacje dotyczące II wojny światowej w Tarnowie. Przeczytać można m.in. o zamachu bombowym na tarnowskim dworcu kolejowym, pierwszych dniach wojny, wkroczeniu wojsk niemieckich, siedzibie tarnowskiego Gestapo przy ul. Urszulańskiej, czy o tarnowskim więzieniu, w którym zgrupowano więźniów przeznaczonych do wywozu do KL Auschwitz.

Serwis jest dostępny pod adresem www.pierwszytransport.tarnow.pl/

http://tarnow.net.pl/articles/s/i/288952#Powsta%C5%82-serwis-internetowy-po%C5%9Bwi%C4%99cony-pierwszemu-transportowi-wi%C4%99%C5%BAni%C3%B3w-do-Auschwitz

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej