Polonia świata gości w Tarnowie

23 lipca 2016 , Tagi: Tarnów , wydarzenie

Trwające w Tarnowie Forum Gospodarcze Polonii Świata zgromadziło dzisiaj, 22 lipca, niemal 130 gości z 23 krajów. Jak podkreślają jego uczestnicy, tego typu impreza jest okazją do nawiązania bezpośrednich, międzynarodowych kontaktów biznesowych. Aby w przyszłości ten kontakt ułatwić, podpisano porozumienie o współpracy między Polską Izbą Przemysłowo – Handlową a Polish American Builders Association.

Na dwudniowym forum w tarnowskim teatrze goszczą przedstawiciele Polonii, samorządowcy oraz przedsiębiorcy. – To, że przyjęli państwo zaproszenie na forum do Tarnowa, najlepiej świadczy o tym, że jest potrzeba organizacji takich spotkań, potrzeba prowadzenia rozmów biznesowych – podkreślał prezydent Roman Ciepiela. Większość uczestników stanowią przedsiębiorcy i reprezentanci instytucji polonijnych, głównie zza granicy. – Tego typu imprezy pokazują, że najlepszy jest kontakt bezpośredni. Trudno nawiązać współpracę za pośrednictwem maili, dlatego dobrze, że można się spotkać z ludźmi, którzy zajmują się podobną działalnością, mają pomysł na wspólne inicjatywy. Ledwo zaczęło się forum, a już udało się nawiązać kontakt z jedną z organizacji, która poszukuje partnera do realizacji projektu unijnego – tłumaczyła Anita Wójtowicz, prezes Stowarzyszenia Polsko-Francuskiego Florek Entertainment.

Uczestnicy rozmawiali m.in. o instrumentach wsparcia dla Polonii, gospodarczej i lokalnej współpracy samorządów RP z Polonią czy polonijnych programach oraz projektach dla przedsiębiorstw. Małgorzata Kawalec, reprezentująca dolnośląski Urząd Marszałkowski podkreślała, że brak jest odpowiednich programów i spójnej polityki, która pomogłaby w nawiązywaniu relacji między polskim samorządem a Polonią. Dyskutowano między innymi o tym, co należy zrobić, by przedsiębiorcy polonijni mieli ułatwiony kontakt z tymi w Polsce. Wszystko po to, by obie strony mogły łatwo nawiązać kontakt i być dla siebie potencjalnymi partnerami biznesowymi.

– Potencjał Polonii nie jest często zauważany i odpowiednio wykorzystany. W mojej ocenie samorządy nie wydają się być zainteresowane współpracą. Chcielibyśmy, żeby Polonia była inaczej przez nie odbierana, by komunikacja była lepsza między dwiema stronami – mówiła z kolei Bożena Rainczuk z Fundacji Polonii Gospodarczej Świata. W podobnym tonie wypowiadała się Alina Mikołajczyk: – Naszą wiedzę i doświadczenie polonijnych biznesów można byłoby lepiej wykorzystać, traktować nas jako swoistych ambasadorów – zaznaczała podczas jednego z paneli dyskusyjnych. Prelegenci dyskutowali także o tym, jakie warunki do rozwoju powinny mieć osoby prowadzące działalność gospodarczą: – Polscy przedsiębiorcy powinni mieć w Polsce lepiej niż w innych krajach. Problemem polskiej gospodarki jest jakość polskich polityków – podsumował Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

Forum jest przede wszystkim okazją do tego, by wzmocnić kontakty między przedstawicielami Polonii a polskimi przedsiębiorcami. Służyć ma temu podpisane dzisiaj porozumienie o współpracy, którego sygnatariuszami są Polska Izba Przemysłowo – Handlowa i Polish American Builders Association. Obie organizacje zobowiązały się do wspólnej promocji w Polsce i Stanach Zjednoczonych, wymiany handlowej, pomocy w znajdowaniu partnerów strategicznych, a także wsparcia przy wejściu na rynek. – Świetnie, że te imprezy odbywają się lokalnie, gdzie możemy poznać takie miasta jak Tarnów. Dotychczas uczestniczyliśmy w targach, które były organizowane w Stanach. Takie spotkania pozwalają nam porozmawiać osobiście z inwestorami, którzy są zainteresowani współpracą. Te rozmowy często okazują się bardzo owocne – zauważyła Marta Rog, reprezentująca PACBA.

Przed uczestnikami drugi dzień rozmów. Panele dyskusyjne potrwają w sobotę od godz. 10:30 do 14. W programie znalazły się m.in. tematy dotyczące polonijnych ambasad promocji gospodarczej i doradztwa, a także transatlantyckiej integracji Polonii.

Więcej na:

http://www.tarnow.pl/Miasto/Aktualnosci-tarnowskie/Polonia-swiata-gosci-w-Tarnowie  

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej