Pałac w Gumniskach od środka. Kiedyś rezydencja rodu Sanguszków, dzisiaj siedziba szkoły

8 października 2020 , Tagi: ciekawostki , Sanguszko

Niedzielny piknik w parku Sanguszków był doskonałą okazją do tego, aby zwiedzić pałac w Gumniskach, czyli dawną rezydencję magnacką rodu Sanguszków, ostatnich właścicieli Tarnowa. Obecnie mieści się w nim Zespół Szkół Ekonomiczno-Ogrodnicznych.

Podróż w czasie po majestatycznym budynku ułatwiają tabliczki umieszczone na drzwiach do poszczególnych sal z krótkimi adnotacjami.

W garderobie księżnej Konstancji Sanguszko – pokój nauczycielski

W sali nr 108 (Pracownia Języka Angielskiego) w czasach, kiedy pałac stanowił rezydencję książąt Sanguszków, znajdowała się sypialnia Romana Władysława Sanguszko. Pomieszczenie to było połączone drzwiami z gabinetem księcia, czyli obecną biblioteką.

Z kolei obecny pokój nauczycielski wchodził w skład apartamentu księżnej Konstancji Sanguszko. Była w nim garderoba księżnej połączona drzwiami z jej gabinetem (obecnie gabinet dyrektora szkoły).

Na parterze była kuchnia, obok której znajdowała się winda do transportu posiłków na piętro. Największa z sal – balowa, dzisiaj pełni rolę auli szkolnej.

Ciekawostką jest też to, że ZSEO to jedna z nielicznych szkół, która posiada własną kaplicę. To również spadek po książęcej rodzinie.

Piękny park i ogród z fontanną w dawnej siedzibie książąt w Gumniskach

Szkoła poza pałacowymi salami, może pochwalić się również pięknym parkiem i ogrodem, a w nim niedawno odtworzoną fontanną oraz rzadkimi okazami drzew, które liczą nawet kilkaset lat.

O byłych właścicielach i pierwotnym przeznaczeniu budynku przypominają też liczne archiwalne zdjęcia pałacu oraz jego gospodarzy. Pałac kilkukrotnie odwiedzali na przestrzeni ostatnich 30 lat członkowie książęcego rodu – księżna Klaudia i jej syn Paweł.

Więcej: Pałac w Gumniskach od środka

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej