Ojciec Niepodległości, wirtuoz i… wielka gwiazda. 125 lat temu do Kąśnej przybył Ignacy Jan Paderewski

18 listopada 2022 , Tagi: Paderewski

Był noszony na rękach, budowano linie kolejowe, aby mógł dojechać na koncert, był także jednym z najbogatszych Europejczyków, ale cały majątek rozdał na odbudowę Polski. 125 lat temu do Kąśnej Dolnej przybył i osiedlił się w niej Ignacy Jan Paderewski.

W 125. rocznicę przybycia Paderewskiego do Kąśnej Dolnej, a także w 65. rocznicę istnienia Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych jego imienia odbyła się uroczystość dnia patrona szkoły połączona z dniem niepodległości.

Dyrektor Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej Łukasz Gaj, w rozmowie z RDN Małopolska mówi, że Ignacy Paderewski był gwiazdą światowego formatu, przed którym otworem stały wszystkie salony.

– Paderewski był wielką gwiazdą. Wypełniał Madison Square Garden w Stanach Zjednoczonych, otwierał Carnegie Hall, był noszony na rękach kiedy przypływał do Nowego Jorku. To był człowiek, przed którym otwierały się wszystkie gabinety świata, w ten sposób wygrał Polskę niepodległą. To wszystko było podparte jego ogromnym talentem i tym jak elektryzował publiczność. Legendy głoszą, że w USA budowano linie kolejowe tylko po to, aby Paderewski mógł przyjechać i zagrać recital fortepianowy. Do dzisiaj w księdze rekordów Guinnessa jest na pierwszym miejscu jako artysta, który otrzymał najwyższe honorarium za jednorazowy koncert.

Więcej: https://rdn.pl/141820/ojciec-niepodleglosci-wirtuoz-i-wielka-gwiazda-125-lat-temu-do-kasnej-przybyl-ignacy-jan-paderewski/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej