Obserwatorium astronomiczne w Rzepienniku Biskupim już otwarte

9 czerwca 2015 , Tagi: rdn

Na odludnej, leśnej polanie w Rzepienniku Biskupim będą… obserwować niebo. Otwarto tam prywatne obserwatorium astronomiczne. Dwie ogromne anteny, teleskopy i zaplecze naukowe pozwolą fanom astronomii śledzić to, co dzieje się w kosmosie. 

Obserwatorium astronomiczne im. Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim to dzieło astronomów Magdaleny i Bogdana Wszołków. Jako zawodowy astronom pomyślałem, że chciałbym coś zrobić dla rozwoju polskiej astronomii. Zbudowałem to obserwatorium, bo może dużo dobrego dać społeczeństwu. Zaczynałem budowę właśnie z tą myślą, by budzić zainteresowanie astronomią – mówi Bogdan Wszołek, astronom i budowniczy obserwatorium w Rzepienniku.

Budowa obiektu trwała prawie 17 lat. Na terenie obserwatorium znajdują się dwie anteny radiowe. 9-metrowa pochodzi z Psar koło Kielc. Może odbierać promieniowanie naturalne z kosmosu i kontaktować się z sondami kosmicznymi. Druga antena o 5,5-metrowej średnicy czaszy będzie wykorzystywana głównie do kontaktu z satelitami. Mamy też 50-centymetrowy teleskop. Zrobiliśmy go sami na podstawie profesjonalnej optyki, co tym bardziej cieszy – dodaje Bogdan Wszołek. W gmachu głównym obserwatorium znajdują się pomieszczenia socjalne, sala seminaryjna, biblioteka i pomieszczenie do sterowania instrumentami pomiarowymi.

Obserwatorium astronomiczne w Rzepienniku Biskupim ma służyć zarówno zawodowym astronomom, jak i lokalnej społeczności. Będą w nim organizowane zajęcia dla dzieci i młodzieży, pokazy i projekcje filmowe. Fani astronomii będą mogli je odwiedzać już od lipca.

Według ks. prof. Michała Hellera to doskonałe miejsce na prowadzenie obserwacji kosmosu. Otoczenie jest nie bez znaczenia, ponieważ nie będą tutaj przeszkadzać światła z pobliskich miejscowości. Ważna jest także wysokość, na której znajduje się obserwatorium. Tutaj powietrze ma lepszą jakość, co pomaga w obserwacji. Miejsce jest świetnie dobrane, a przy tym niezwykle urokliwe. Małe miejscowości mają dobrą passę w historii nauki. Wielkie uniwersytety powstawały właśnie w małych miejscowościach. Wystarczy wspomnieć Cambridge czy Oxford. Może i tu kiedyś powstanie znany ośrodek badawczy. Choć i teraz jest to bardzo prawdziwe, choć adresowane do młodych ludzi, którzy dopiero kiedyś będą prawdziwymi astronomami – mówi ks. prof. Michał Heller, który był jednym z gości na uroczystym otwarciu obserwatorium w Rzepienniku Biskupim. Wzięli w nim udział również słynna amerykańska astronomka Virginia Trimble oraz polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski.

Więcej na: http://www.rdn.pl/index.php/wiadomosci/tarnow/11946-obserwatorium-astronomiczne-w-rzepienniku-biskupim-juz-otwarte

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej