Nowa książka dla miłośników historii Tarnowa

29 listopada 2017 , Tagi: publikacje

„Mogiła rabacyjna na Cmentarzu Starym w Tarnowie” to najnowsza pozycja wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnowie. Książka napisana przez tarnowskiego znawcę tematyki rabacyjnej, Bogusława Andrzeja Baczyńskiego jest owocem kilkudziesięcioletnich badań autora dotyczących, jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Tarnowa i ziemi tarnowskiej, rzezi galicyjskiej z 1846 roku.

Opracowanie przedstawia m.in. dzieje poszukiwań ofiar rabacji pochowanych w tarnowskiej mogile, zawiera również biogramy 207 osób, które w niej spoczywają. We wstępie do swojej książki Bogusław Andrzej Baczyński pisze: – Nie jestem pierwszym, który stara się wydobyć na światło dzienne tajemnice, jakie ta mogiła kryje. Jako pierwszy jednak publicznie próbuję udowodnić hipotezę, że spoczywa w niej około dwustu pogrzebanych osób. Wdzięczność moja należy się autorom, którzy pisali o spoczywających w niej zmarłych na tyle wiarygodnie, na ile pozwalały im posiadane dokumenty, począwszy od ks. Franciszka Leśniaka, poprzez Anielę Piszową, Stanisława Potępę i Antoniego Sypka, powielając z większą lub mniejszą precyzją urzędowy wykaz zamordowanych, przesłany przez urząd cyrkularny do kancelarii kościoła katedralnego w Tarnowie. Dobrze więc, że mogę kontynuować ich pisarskie dzieło, uzupełniając je wiedzą pochodzącą z archiwalnych kwerend, przede wszystkim w księgach metrykalnych znajdujących się w Archiwum Diecezjalnym w Tarnowie. Treści prezentowane w książce nie są powieleniem istniejących opracowań, lecz staram się je twórczo rozwinąć, dążąc do zinwentaryzowania i podania informacji genealogicznych o leżących tu dwustu ofiarach.

Książkę nabyć można w Czytelni Naukowej (ul. Krakowska 4), w Wypożyczalni dla Dorosłych (ul. Staszica 6) oraz w filii nr 12 MBP, mieszczącej się przy ul. Klikowskiej 6.

Książkę można również nabyć w Tarnowskim Centrum Informacji.

http://tarnow.pl/Miasto/Aktualnosci-tarnowskie/Nowa-ksiazka-dla-milosnikow-historii-Tarnowa

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej