Nie wylecieli z Polski przez… dwody osobiste

21 stycznia 2020 , Tagi: podróże

W Balicach na granicy lotniczej nie zezwolono na wyjazd z Polski 3 obywatelom RP – dwóm kobietom i jednemu mężczyźnie.

 

Wcześnie rano do Wielkiej Brytanii nie wyleciała 2,5-letnia dziewczynka. Podczas odprawy matka małej Polki przedstawiła dowód osobisty, który figurował w bazie SIS, jako unieważniony przez organ wydający.Po południu 71-letniej kobiecie nie zezwolono na wyjazd z RP. Z kolei jej dowód osobisty figurował w Rejestrze Dowodów Osobistych (RDO), jako unieważniony przez organ wydający. Podróżną pouczono o konieczności wyrobienia nowego dokumentu tożsamości.

Również wieczorem do Londynu Gatwick chciał wylecieć 37-letni mężczyzna. Obywatel RP przedstawił do kontroli unieważniony administracyjnie polski dowód osobisty, który także widniał w bazie RDO. Mężczyznę również poinformowano o konieczności wyrobienia nowego dokumentu.

W związku z tym, że wszystkie trzy osoby nie posiadały przy sobie innego dokumentu uprawniającego do przekroczenia granicy, nie zezwolono im na wyjazd z kraju.

Od 9 stycznia 2020 funkcjonariusze Straży Granicznej mają dostęp do Rejestru Dowodów Osobistych. Jest to centralny rejestr państwowy, w którym gromadzone są dane dotyczące wniosków o wydanie dowodu osobistego, samych dowodów osobistych, posiadaczy dowodów – w tym zdjęcia do dowodu. Oprócz danych osobowych w Rejestrze Dowodów Osobistych gromadzone są m.in. dane dotyczące daty, przyczyny oraz czasu unieważnienia dowodu osobistego.

Również każdy Polak, który ma założony profil zaufany lub e-dowód, może sprawdzić swoje dane w systemie RDO. Więcej informacji pod linkiem: http://obywatel.gov.pl/dokumenty-i-dane-osobowe/sprawdz-swoje-dane-w-rejestrze-dowodow-osobistych 

Źródło: Straż Graniczna

Nie wylecieli z Polski przez… dwody osobiste

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej