Neckermann Polska ogłasza upadłość. Poza krajem 3,6 tys. turystów

25 września 2019 , Tagi: podróże

Biuro podróży Neckermann Polska jest niewypłacalne. Zapowiedziało złożenie wniosku o upadłość. Poza krajem z biurem podróży jest 3,6 tys. Polaków.

Biuro podróży Neckermann Polska ogłasza upadłość.W najbliższych dniach do sądu trafi wniosek w tej sprawie. To efekt upadku brytyjskiego biura Thomas Cook, które w poniedziałek ogłosiło niewypłacalność

Biuro podróży poinformowało, że w najbliższych dniach ma złożyć do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy wniosek o ogłoszenie upadłości.

“Z ogromną przykrością informuję, że w dniu dzisiejszym działając w zgodnie z przepisami polskiego prawa, (…) w związku z niewypłacalnością Neckermann Polska Biuro Podroży sp. z o.o. (“Spółka”, “Neckermann Polska”) złożyłem stosowny wniosek do Marszałka Województwa Mazowieckiego o uruchomienie gwarancji ubezpieczeniowych wystawionych przez AWP P&C S.A. Oddział w Polsce (Allianz Partners)” – przekazał w komunikacie Maciej Nykiel, prezes Neckermann Polska.

Zrobiono to “w celu pokrycia roszczeń klientów Neckermann Polska oraz w celu sprowadzenia do kraju wszystkich klientów Neckermann Polska pozostających obecnie zagranicą”.

Neckermann Polska pisze wprost: “W związku z zaistniałą sytuacją w dniu dzisiejszym zawieszamy wszelką działalność operacyjną związaną ze sprzedażą w Polsce produktów turystycznych”.

3,6 tys. turystów poza Polską:

Upadek Neckermann Polska to efekt bankructwa brytyjskiego biura podróży Thomas Cook, który był jego właścicielem. Jak pisaliśmy w Business Insider Polska, CEO Thomasa Cooka Peter Fankhauser oświadczył, że biuro zostało poddane przymusowej likwidacji.

W poniedziałek w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim powołany został zespół kryzysowy w związku z sytuacją w Neckermann Polska.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami przejmujemy opiekę nad turystami, będziemy starali się zapewnić im dokończenie pobytu albo powrót do kraju – powiedział na konferencji wicemarszałek województwa mazowieckiego Wiesław Raboszuk.

– Z informacji od prezesa Neckermanna wynika, że 3,6 tys. turystów przebywa zagranicą. Głównie w Europie, w basenie Morza Śródziemnego, ale w mniejszych ilościach na całym świecie – powiedział Raboszuk.

Izabela Stelmańska, wicedyrektor w Urzędzie, powiedziała, że najgorsza sytuacja, z tego co wie, jest w Tunezji i Turcji oraz na Majorce. – Tutaj będą (skierowane – przyp.) główne siły, będziemy się głównie skupiać na tych destynacjach – mówiła.

– Turyści są wyrzucani z hoteli lub przebywają w areszcie hotelowym – nie mogą wychodzić z na zewnątrz – powiedziała podczas środowej konferencji prasowej Stelmańska.

Wiceszefowa ds. kultury i promocji turystyki Urzędu Marszałkowskiego wskazała, że przedsiębiorcy będą próbowali odzyskać swoje środki.- Możemy opłacić koszty pobytu tych turystów od teraz do końca pobytu. Ale nie jesteśmy w stanie i nie możemy regulować płatności zaległych z gwarancji ubezpieczeniowej – mówiła.

Dodała, że z doświadczenia wynika, że w momencie kiedy przedsiębiorcy poza granicami kraju dowiedzą się o ogłoszeniu niewypłacalności Neckermann Polska “sytuacja będzie bardzo dynamiczna poza granicami kraju”.

Stelmańska zwróciła się z apelem, by wszystkie rodziny, osoby przebywające poza granicami, które potrzebują pomocy kontaktowały się Urzędem Marszałkowskim za pośrednictwem strony internetowej www.mazovia.pl czy całodobowym call-center, który został udostępniony przez ubezpieczyciela Allianz Polska.

Więcej na: https://businessinsider.com.pl/finanse/neckermann-polska-oglasza-upadlosc/c0htxs7

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej