Najstarsza chrzcielnica w Polsce?

14 kwietnia 2020 , Tagi: ciekawostki , Kościół , małopolska , zabytki

Takiej chrzcielnicy nie ma Gniezno, ani żadna inna katedra w Polsce.

Moim zdaniem to najstarsza chrzcielnica w Polsce, a już na pewno w naszym regionie. Została wykonana z piaskowca ciężkowickiego i ozdobiona ówczesnymi ornamentami, co świadczy o znajomości sztuki rzeźbiarskiej, o kunszcie wykonawcy i związkach z najlepszą sztuką Zachodu tamtego czasu – mówi Andrzej Tekielak, specjalista konserwator, który w 2015 roku badał i odnawiał szczepanowską chrzcielnicę.

Przez wiele lat romańska chrzcielnica w kościele w Szczepanowie, sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika, stała skromnie w przedsionku świątyni służąc wiernym jako kropielnica.

– Kiedy obejmowałem parafię, otrzymałem zadanie, żeby gruntownie odnowić kościół, który jest sanktuarium pochodzącego ze Szczepanowa patrona Polski. Do parafii przyjechała komisja konserwatorów, żeby ocenić, które prace należy wykonać na początku. W czasie obchodu zauważono, że mamy w kościele niezwykły skarb, którym jest romańska chrzcielnica kamienna – opowiada ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.

Zabytek od razu został przeniesiony do dawnej kaplicy św. Rozalii, która była pierwotnie kruchtą gotyckiego kościoła fundacji Jana Długosza. W 2026 roku kamienna chrzcielnica została gruntownie odnowiona.

Artykuł: https://tarnow.gosc.pl/doc/6260289.Najstarsza-chrzcielnica-w-Polsce

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej