Najpiękniejsza wioska w Polsce. Jest cudowna, jeśli jeszcze w niej nie byłeś, jedź koniecznie

5 lutego 2020 , Tagi: atrakcje turystyczne , folklor , muzea , turystyka , Zalipie

Wczasy z dala od zgiełku miasta, w otoczeniu przepięknych krajobrazów to miła wizja, zwłaszcza zimą. Warto zaplanować wyjazd do najpiękniejszej polskiej wsi już teraz, bo sezon wkrótce ruszy.

Wczasy pod gruszą od zawsze cieszyły się dużą popularnością ze względu na łatwy dostęp i duże korzyści płynące ze spokojnego wypoczynku. Jeśli planujemy wyjazd na wieś, warto zapoznać się z ofertą wokół najpiękniejszej wsi w Polsce. Położona w niedużej odległości od Tarnowa cieszy się coraz większą popularnością.

Zalipie zasłynęło z pięknych malowanych chat, które wpisały się w tradycję już pod koniec XIX wieku. Początkowo rysunki powstawały w miejscach, gdzie kominy i kuchnie były ubrudzone sadzą. Kobiety znalazły sposób na zamienienie szpecących plam w ozdobne malunki. Pierwsze dzieła powstawały przy użyciu wapna i brzozowych witek. Nieregularne plamki zaczęły się przekształcać w kwiatowe wzory zajmując coraz większe powierzchnie w domach. Wkrótce pomysł tak się rozprzestrzenił, że zaczęto malować także zewnętrzne ściany budynków, używając różnokolorowych glinek. Dziś misternie ozdabiane przedmioty i ściany zawdzięczają swoje kolory farbom akrylowym, które dają mocniejszy efekt.

Dla turystów pierwszym punktem zaczepienia jest oddział tarnowskiego Muzeum Etnograficznego, który mieści się w dawnej zagrodzie Felicji Curyłowej. Jest to obiekt zabytkowy, który obejmuje dom, stajnię, stodołę i studnię.Można tam podziwiać prace zalipiańskich artystek i przedmioty użytku codziennego. W całej wsi znajduje się ok. 20 domów, które zdobią ludowe malowidła, warto więc wyruszyć na spacer i poszukiwania kolejnych skarbów.

Wczasy popularne wśród zagranicznych turystów

Każdego roku malowaną wieś odwiedzają grupy turystów, nie tylko z Polski. Folkowe klimaty upodobali sobie zwłaszcza Japończycy. Przechadzając się uliczkami warto zajrzeć do kościoła, gdzie ozdobiono pięknymi malunkami wejście oraz kapliczkę znajdującą się obok budynku. Kolejnym punktem jest Dom Malarek, w którym stale pracuje kilka kobiet. Odbywają się tam warsztaty i spotkania z gośćmi.

Aby tradycja zachowała się w przyszłych pokoleniach, każdego roku organizowany jest konkurs na najpiękniejszą, malowaną zagrodę. Biorą w niej udział nie tylko nowe domy ale też te, którym nadano nowy wygląd. Mieszkańcy prześcigają się w tworzeniu kolejnych dzieł, na czym korzystają turyści, których dziennie przyjeżdża nawet 200 osób.

Namiastka klimatu Zalipia znajduje się w Krakowie przy ulicy Szewskiej. Od ponad 40 lat działa tam restauracja “U Zalipianek”, którą uratowała od upadku Ewa Wachowicz. Wnętrza zostały ozdobione przez artystki z Zalipia, a serwowane dania wpisują się w klasyczną kuchnię polską.

Artykuł: https://turysci.pl/wczasy-040220-wioska-w-polsce

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej