Nagroda Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce
Ustanowienie i przyznawanie dorocznej Nagrody Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa za wybitne i szczególne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce ma na celu promowanie przez Województwo Małopolskie dobrych wzorców w zakresie szczególnego i aktywnego zaangażowania na rzecz ochrony wszelkich elementów lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Nagroda Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa ma charakter indywidualny i przyznawana jest za całokształt dokonań oraz za realizację wartościowych projektów na obszarze Małopolski w zakresie:
- ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego,
- ochrony dóbr materialnej kultury lokalnej, w tym sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego,
- ochrony dóbr niematerialnej kultury lokalnej, w szczególności ochrony tradycji, folkloru, technologii, historycznych i tradycyjnych nazw, gwary oraz ochrony tzw. ginących zawodów i upowszechniania wiedzy o zawodach, które już wyginęły,
- upowszechniania wiedzy o wartości i znaczeniu dziedzictwa kulturowego lokalnego m. in. poprzez organizowanie wystaw, koncertów, festiwali, konkursów oraz innych wydarzeń artystyczno-kulturalnych.
Nagroda finansowa o łącznej wysokości 20 000 zł jest przyznawana w dwóch kategoriach:
- całokształt działalności w dziedzinie ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego – dla osób decydujących życiową postawą o tożsamości lokalnej społeczności (nagroda: 10 000 zł),
- wydarzenia upowszechniającego wiedzę o wartości i znaczeniu dziedzictwa kulturowego lokalnego – dla osób, które poprzez działalność wniosły elementy istotne dla społeczności lokalnych w zakresie upowszechniania kultury (nagroda: 10 000 zł).
Wyboru Laureata Nagrody dokonuje Zarząd Województwa Małopolskiego stosowną uchwałą na podstawie rekomendacji ujętych w treści protokołu przedstawionego przez Kapitułę Nagrody.
Laureaci nagrodzeni zostają nagrodą finansową oraz okolicznościowym dyplomem i statuetką „Pniok”.
Warunkiem przystąpienia do konkursu jest przesłanie karty zgłoszeniowej zgodnej z załączonym wzorem w terminie do 31 sierpnia 2015 r. (decyduje data wpływu do Urzędu).
Szczegółowe informacje dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej oraz pod numerem telefonu: (12) 63 03 407.