Na wakacje z telefonem

4 stycznia 2010 , Tagi: turystyka

Analiza lokalizacji telefonów komórkowych – to najprostszy i potencjalnie najtańszy sposób badania ruchu turystycznego – przekonywał dr Wiesław Alejziak podczas pierwszego otwartego zebrania naukowego “Aktualny stan i sposoby doskonalenia regionalnych badań ruchu turystycznego”, zorganizowanego w Akademii Wychowania Fizycznego im. B. Czecha w Krakowie.

Przedstawiciele studentów zrzeszonych w Kole Naukowym Turystyki i Rekreacji “Compass” jako jedni z pierwszych mogli zapoznać się z nowatorską koncepcją badania ruchu turystycznego systemem TelSKART, której autorem jest dr W. Alejziak z Wydziału Turystyki i Rekreacji krakowskiej AWF.

Dotychczasowe metody stosowane w badaniach ruchu turystycznego (bazujące w dużej mierze na ankietowaniu turystów) są czasochłonne i bardzo kosztowne. Tymczasem, w oparciu o informacje uzyskiwane z telefonii komórkowej, można precyzyjnie określać destynacje turystyczne. Analiza czasu, w którym użytkownik telefonu osiąga cel podróży stanowić może cenną informację dla organizatorów ruchu turystycznego i przewoźników (pozwala określić wybierany przez podróżującego środek transportu). Natomiast analiza numerów telefonów komórkowych turystów podróżujących po Polsce pozwoli dodatkowo określić z jakich pochodzą krajów. Proponowany system może być również wykorzystywany np. przez władze gmin, dla których informacje o liczbie turystów odwiedzających np. miejsca kultu religijnego czy lokalne zabytki mogą okazać się pomocne w planowaniu inwestycji związanych z infrastrukturą turystyczną.

– W czasie wakacji miałem praktykę zawodową w Centrum Informacji Turystycznej w Tarnowie – mówi jeden z członków koła naukowego “Compass”. Moim zadaniem było między innymi ankietowanie turystów. Wiem jakie to czasochłonne i ile wymaga trudu ze strony ankietera. Ten system wydaje się świetnym rozwiązaniem, przynajmniej jeśli chodzi o badania ilościowe – dodaje.
– Wszyscy byliśmy pod dużym wrażeniem prezentacji. Studenci chyba jednak najbardziej cenili sobie fakt, że pozwolono im przysłuchiwać się dyskusji, jaka wywiązała się pomiędzy pracownikami naukowymi – autorami podręczników, z których młodzi ludzie przygotowują się do zajęć i egzaminów – mówi mgr Marcin Żmigrodzki, który opiekował się grupą studentów w Krakowie. – Wszyscy wiemy jak inspirujące – zwłaszcza dla młodych – mogą być tego typu dyskusje naukowe. Mam nadzieję, że nasz wyjazd rozbudził w uczestniczących w nim studentach zapał do pracy nad własnymi projektami.

MWSE

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej