Miasto Tarnów ma zacieśnić współpracę z Gminą Tarnów

13 stycznia 2020 , Tagi: inwestycje , Tarnów

Powstanie nawet zespół urzędników z obu samorządów, który ma wspólnie zastanowić się nad współdziałaniem w zakresie komunikacji, polityki społecznej, edukacji czy ochrony powietrza.

Dobrym zwiastunem zacieśnienia współpracy miasta i gminy ma być zgoda tarnowskich radnych na objęcie bezpłatnymi przejazdami autobusami tarnowskiego MPK także uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Tarnów, Pleśna i Lisia Góra, co ma niedługo wejść w życie. Co więcej, prezydent Roman Ciepiela uważa, że okoliczne gminy mogłyby w jeszcze większym stopniu korzystać z tarnowskiej komunikacji.

Według Ciepieli, w przyszłości powinno się także wrócić do dyskusji na temat poszerzenia granic miasta Tarnowa. Do tego jednak nie pali się okolicznym gminom.

– Myślę, że trzeba to widzieć w dalszej perspektywie. Trzeba mówić językiem korzyści, a nie zagrożeń. Podatki mamy bardzo podobne, infrastruktura jest wspólna. Nie da się żyć w Lisiej Górze, Skrzyszowie, Woli Rzędzińskiej bez uczestnictwa w życiu miejskim i odwrotnie. Tarnów nie rozwinąłby się, gdyby nie było tak dużej populacji osób mieszkających pod Tarnowem, a więc mamy wspólne interesy. Ale połączenie gmin to nie jest punkt wyjścia. Najpierw trzeba dokonać dobrego przeglądu spraw, które nas łączą. Natomiast za połączenie gmin jest wyraźna premia finansowa z Ministerstwa Finansów i być może trzeba z niej prędzej czy później skorzystać – mówi prezydent Tarnowa.

Roman Ciepiela przyznaje, że oczekuje od gmin współpracy współodpowiedzialnej. “Kultura to nie tylko korzystanie z darmowych koncertów, ale również edukacja dla kultury. Tarnów jest dobrym węzłem przesiadkowym, ale chyba jeszcze nie zrobiliśmy wszystkiego, żeby dobrze poruszać się po mieście. Inwestycje komunikacji w mieście nie służą wyłącznie tarnowianom. To jest szybki dojazd do pracy czy węzła przesiadkowego. Więc zachęcam do myślenia wspólnotowego, a Aglomerację Tarnowską już tworzymy, chociaż nie wszyscy chcą to nazywać w poprawny sposób” – dodaje.

Artykuł na: https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/miasto-tarnow-ma-zaciesnic-wspolprace-z-gmina-tarnow/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej