Miasto próbuje odzyskać działkę, by prowadzić odwierty geotermalne

13 października 2020 , Tagi: ciekawostki

Na terenie działki przy ulicy Traktorowej w Tarnowie w pobliżu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energii Cieplnej najprawdopodobniej są złoża termalne.

Odwierty próbne w 100 procentach ma finansować samorządom program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Koszty odwiertu to 20 milionów zł.

Aby miasto mogło starać się o środki, musi być jednak właścicielem działki, a obecnie jest ona w zasobach tarnowskiego Klastera Przemysłowego. Stąd konieczność odzyskania terenu i zamiany działki na inną.

Jak tłumaczy prezydent Roman Ciepiela, energię mógłby wykorzystać MPEC.

– Doszło do wstępnego spotkania pomiędzy Klastrem, MPEC-em a Urzędem Miasta i ustaliliśmy, że jeżeli powiedzie się odwiert, jeżeli zdobędziemy na niego środki, a badania geologiczne potwierdzą właściwe parametry tych zasobów, które podejrzewamy, że tam są – wynika to m.in. z atlasów geotermalnych – wówczas MPEC jest zainteresowany poborem takiej wody. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy doprowadzimy do zamiany działek i miasto będzie gotowe do złożenia wniosku.

Jak dodaje prezes Tarnowskiego Klastera Przemysłowego, Robert Wardzała, trwa proces zamiany gruntów, aby miasto ponownie stało się właścicielem blisko 5-hektarowej działki przy Traktorowej.

– Jesteśmy w trakcie wycen tych gruntów. Już jedną ocenę mam kompletną, do końca tygodnia powinna być kolejna, która da nam podstawę do przeliczenia tej transakcji i wiedzę, o jakich kwotach przy tej zamianie mówimy. Jeżeli dojdzie do pierwszego odwiertu, to kolejnym krokiem jest zbadanie go, to trwa około dwa miesiące i dowiemy się wówczas, czy jest to działanie opłacalne na tyle, by wiercić kolejny odwiert.

Projekt NFOŚ-u ma ruszyć początkiem przyszłego roku, a miasto chce odzyskać działkę przy Traktorowej jeszcze w tym roku.

Więcej: Miasto próbuje odzyskać działkę, by prowadzić odwierty geotermalne

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej