Miasto jak na dłoni.

24 stycznia 2017 , Tagi: fotomapy , miasto

Chcesz zobaczyć Tarnów jak na dłoni? Dzięki fotografiom lotniczym wykonywanym pod kątem 45 stopni, przy zastosowaniu kilku kamer, można obejrzeć dowolną część miasta z kilku stron. Aplikację z ukośnymi fotomapami miasta opracowała tarnowska firma MGGP Aero.

Jak powstał serwis z nietypowymi mapami? Urząd miasta udostępnia wszystkim mieszkańcom oraz internautom nowe dane przestrzenne Tarnowa. Zostały one opracowane na podstawie nalotów wykonanych w ubiegłym roku. Ortofotomapa i zdjęcia ukośne pozwalają każdemu obejrzeć dowolny fragment miasta z kilku stron.

Co jeszcze oferuje serwis? Oprócz ciekawych krajobrazów, aplikacja umożliwia zmierzenie wysokości i szerokości budynków oraz powierzchnię wskazanych obiektów. Jak tłumaczą autorzy serwisu, analizowanie przestrzeni miejskiej jest możliwe nie tylko z góry w widoku pionowym, ale także z południa, północy, wschodu i zachodu. Internauci mogą obejrzeć każdą fasadę budynku. Wszystko dzięki technologii zdjęć ukośnych, która polega na fotografowaniu pod kątem około 45 stopni każdego fragmentu miasta z zastosowaniem kilku kamer. Po przetworzeniu zdjęć powstają ukośne ortofotomapy udostępnione m.in. poprzez internet.

Do czego można wykorzystać fotomapy? Nowoczesne dane przestrzenne nie tylko usprawniają pracę wydziałów urzędu, ale także stanowią cenne źródło informacji dla przedsiębiorców, inwestorów czy mieszkańców zainteresowanych inicjowaniem projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Każdy ma możliwość przesłania danej lokalizacji choćby poprzez portale społecznościowe.

Autorem serwisu jest pochodząca z Tarnowa firma MGGP Aero, specjalizująca się w zdjęciach lotniczych miast i ortofotomapach. Na swoim koncie firma ma również retromapy , na których można obejrzeć zdjęcia lotnicze, zestawiając współczesne ujęcia Tarnowa z tymi sprzed kilkunastu lat. Dodajmy, że w 2015 roku jako jedna z ośmiu firm reprezentowała Polskę na światowej wystawie EXPO w Mediolanie.

Zdjęcia ukośne można oglądać pod adresem: http://tarnow.ukosne.pl/  

Więcej na: http://www.tarnow.pl/Miasto/Aktualnosci-tarnowskie/Miasto-jak-na-dloni

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej