“Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami”: Nowy szlak turystyczny, promujący turystykę wiejską w Małopolsce

29 grudnia 2009 , Tagi: agroturystyka , turystyka

“Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami” – pod taką nazwą rozpoczął działalność nowy małopolski szlak turystyczny. Znalazły się na nim 22 gospodarstwa agroturystyczne, które specjalizują się w uprawie ziół. Turyści, oprócz poznawania uroków wsi, mają możliwość spróbowania m.in. dań regionalnych i nalewek przygotowywanych na bazie ziół. Większość gospodarstw ma także ofertę zabiegów odnowy biologicznej na bazie kuracji ziołowych – m.in. kąpieli oraz aromaterapii.

– We wszystkich obiektach, znajdujących się na szlaku “Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami” są przydomowe ogrody ziołowe, a ich właściciele prowadzą domową i regionalną kuchnię z wykorzystaniem ziół i wyprodukowanych przez siebie w warunkach ekologicznych warzyw i owoców. Zioła wykorzystywane są do produkcji nalewek, likierów i konfitur, suszenia, układania bukietów, a nawet wyrobu syropów przeciwkaszlowych. Turyści mogą przejść szkolenie dotyczące wykorzystania ziół w życiu codziennym, a nawet nauczyć się czerpać energię z ziół. Większość gospodarstw proponuje ofertę odnowy biologicznej na bazie zabiegów ziołowych – m.in. kąpiele ziołowe oraz aromaterapię.

– Gospodarstwa agroturystyczne Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami zostały wybrane spośród tysięcy obiektów wiejskich położonych w Małopolsce. Właściciele odbyli specjalne szkolenia, dzięki którym posiadają bogatą wiedzę w zakresie uprawy ziół, ich właściwości oraz wykorzystywania w kuchni czy kosmetyce. Wszystkie obiekty znajdujące się na szlaku Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami zostały także skategoryzowane, co gwarantuje turystom odpowiedni standard wypoczynku – uzupełnia Bożena Srebro.

Wszystkie obiekty Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami zlokalizowane są w miejscach, gwarantujących z jednej strony dobry dojazd, a z drugiej – spokój oraz ciszę, ponieważ leżą zazwyczaj na skraju wiosek i pod lasem. Prowadzą je osoby, które pasjonują się nie tylko tematyką ekologii oraz ziół, ale także kultywują tradycje i obyczaje regionu. Właśnie dlatego w wielu obiektach można poznać tajniki rękodzieła artystycznego oraz miejscowych zwyczajów.

Na szlaku Małopolskiej Wsi Pachnącej Ziołami znalazły się 22 gospodarstwa agroturystyczne. Najwięcej obiektów znajduje się w południowej części Małopolski pomiędzy Nowym Targiem, Nowym Sączem i Krynicą Zdrój, jak również w Małopolsce wschodniej, a mianowicie pomiędzy Limanową i Tarnowem.

Projekt Małopolska Wieś Pachnąca Ziołami realizowany jest przez Sądecką Organizację Turystyczną otrzymał wsparcie finansowe z budżetu Województwo Małopolskie w ramach otwartego konkursu ofert Małopolska Gościnna w kwocie – 40 000 zł

Jest to element projektu “Małopolska Agroturystyka”, w ramach którego propagowana jest idea dobrowolnej kategoryzacji wiejskiej bazy noclegowej. Ma ona przyczynić się do zwiększenia jakości usług agroturystycznych, a tym samym do zachęcenia turystów do poznania uroku małopolskiej wsi.

Województwo Małopolskie prowadzi działania wspierające promocję agroturystyki z myślą o tych turystach, którzy preferują wypoczynek na łonie natury. Województwo Małopolskie, jak żadne inne, oferuje niezliczoną liczbę atrakcji. Są to m.in.: sześć Parków Narodowych, osiem obiektów umieszczonych na liście UNESCO (w tym Kraków, kopalnia soli w Wieliczce, muzeum w Oświęcimiu, sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz cztery drewniane kościółki w Binarowej, Sękowej, Lipnicy Murowanej i Dębnie), małopolskie miasta o niezwykłej architekturze, zamki, przyroda – góry, jeziora i rzeki, obiekty na Szlaku Architektury Drewnianej, uzdrowiska, a także wspaniałe tradycje oraz kuchnia. Atrakcje te sprawiają, że Małopolska jest “esencją polskości”. Dzięki takiemu bogactwu wypoczynek na łonie małopolskiej natury można połączyć ze zwiedzaniem oraz uprawianiem różnych rodzajów turystyki: pieszej, rowerowej, konnej, wodnej czy narciarskiej.

Urząd Marszałkowski Woj. Małopolskiego

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej