Lipowe Wzgórze czeka na pielgrzymów. W piątek rusza Wielki Odpust Tuchowski

2 września 2020 , Tagi: Tarnow.net.pl

Od 4 do 8 września potrwa Wielki Odpust Tuchowski, który będzie połączony z tzw. Małym Odpustem Tuchowskim. W tym roku, z powodu ogniska koronawirusa, uroczystości nie mogły odbyć się w terminie lipcowym.

Wielki Odpust Tuchowski co roku przyciąga tłumy pielgrzymów nie tylko z całej diecezji, ale też z odległych rejonów kraju, a nawet z zagranicy. W tym roku hasłem odpustu są słowa „Matko Boża Tuchowska, pomagaj nam nieustannie”. – Hasło to nawiązuje do ogólnej sytuacji jaką przeżywa cały świat – stan pandemii koronawirusa. Z historii wiemy, że różne zarazy, epidemie nawiedzały ludność naszego regionu. Wtedy pobożny lud pielgrzymował do Matki Bożej Tuchowskiej, aby uciekać się pod Jej macierzyński płaszcz opieki i wyprosić u Jej Syna ocalenie. Podczas tych uroczystości, w dobie światowego kryzysu, pragniemy zawierzyć Panu Bogu przez ręce Matki Bożej Tuchowskiej, Pani Ziemi Tarnowskiej, wszystkich, którzy przeżywają i odczuwają skutki pandemii – podkreśla o. Bogusław Augustowski CSsR, kustosz sanktuarium.

Msze św. zaplanowano na dziedzińcu klasztoru. W tym roku pielgrzymów przywita odnowione otoczenie sanktuarium – zwłaszcza plac, ogrodzenie, wejścia i główne schody. Pielgrzymi codziennie będą mogli uczestniczyć w mszach św., modlitwach o powołania, nieszporach i różańcu na dróżkach zakończonym Apelem Jasnogórskim. Przez cały dzień w rozstawionych w różnych miejscach konfesjonałach, będzie można też skorzystać z sakramentu pokuty. Spowiedź będzie w dni powszednie od 6.30 do 19.30 a w niedzielę od 5.30 do 19.30. Redemptoryści zapewniają, że podczas odpustu zadbają o środki ostrożności, pielgrzymów zaś proszą, aby mieli maseczki zasłaniające usta i nos.

W kolejne dni do Tuchowa przybędą w pielgrzymkach m.in. strażacy, policjanci, rodzice z dziećmi, członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich, nauczyciele i pracownicy oświaty, kolejarze, rolnicy, pszczelarze, leśnicy, myśliwi i pracownicy parków krajobrazowych.

Szczegółowy program Wielkiego Odpustu Tuchowskiego poniżej.

http://tarnow.net.pl/articles/s/i/295976#Lipowe-Wzg%C3%B3rze-czeka-na-pielgrzym%C3%B3w.-W-pi%C4%85tek-rusza-Wielki-Odpust-Tuchowski

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej