Letnie festiwale pod dużym znakiem zapytania

17 kwietnia 2020 , Tagi: koncerty , koronawirus , wydarzenia

Wiadomo już, że nie odbędzie się w terminie kilka zapowiadanych na lato dużych imprez festiwalowych – m.in. Jarocin zrezygnował z tegorocznego festiwalu, przesunięto też festiwal Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. Wrocławskie Nowe Horyzonty też szukają dla siebie innego terminu. Potwierdziły się nasze informacje o odwołaniu Orange Warsaw Festival 2020.

Eksperci WHO uważają, że masowe imprezy będą całkowicie bezpieczne dopiero jesienią 2021 roku. W Polsce zakaz imprez masowych jest utrzymany do odwołania. To stawia pod znakiem zapytania możliwość organizacji letnich festiwali. Samorządy rezygnują z masowych imprez m.in. z uwagi na koszty, ich budżet nadszarpnęła bowiem walka z koronawirusem. Ważniejszym motywem są jednak względy epidemiologiczne.Tak postąpiły np. władze Jarocina i Warszawy, wycofując się z organizacji festiwali lub partycypacji w wydatkach na festiwalowe imprezy. 

Samorządy rezygnują z masowych imprez z uwagi na koszty, ich budżet nadszarpnęła bowiem walka z koronawirusem. Ważniejszym motywem są jednak względy epidemiologiczne.

Według epidemiologów i ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia masowe imprezy będą całkowicie bezpieczne dopiero  jesienią 2021 roku. Wiele wydarzeń muzycznych w Belgii, Niemczech i Wielkiej Brytanii już zostały odwołanych.

Pieniądze na walkę z epidemią

Już pod koniec marca burmistrz Jarocina Adam Pawlicki poinformował o rezygnacji z organizacji jubileuszowego Jarocin Festiwal – w tym roku miał się on odwoływać się do 50-lecia Wielkopolskich Rytmów Młodych (imprezy, która poprzedzała festiwal).

– To dla mnie bardzo trudna decyzja. Mierzyłem się z nią już od jakiegoś czasu, ale dłużej nie można czekać. Musimy przede wszystkim zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników, ale musimy też wstrzymać wszelkie działania, które finalnie mogłyby doprowadzić do zmarnowania środków, gdybyśmy nasz festiwal odwołali kilka dni przed imprezą. A trzeba pamiętać, że Jarocin Festiwal prawie w 100 proc. finansowany jest z budżetu naszego samorządu. Teraz te pieniądze bardziej potrzebne są na walkę z epidemią – uzasadniał decyzję burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Wydarzenie zaplanowane było od 9 do 11 lipca 2020 roku. Pierwszego dnia imprezy w JOK Jarocin odbyłyby się przesłuchania konkursowe 10 zespołów wyłonionych w konkursie Jarocińskich Rytmów Młodych. Finaliści mieli stanąć na dużej scenie festiwalowej – obok gwiazd, które swe pierwsze muzyczne kroki stawiały także w Jarocinie. 

 

Gwiazdy odwołują przyjazd, OWF odwołany

Większość z dużych festiwali ma wsparcie z miejskich budżetów. Warszawski samorząd odwołał organizację swej strefy podczas Orange Warsaw Festival. Udział finansowy miasta w imprezie polegał też na darmowych przejazdach uczestników. Czy w razie decyzji o organizacji festiwalu będzie to realizowane, jeszcze nie wiadomo – powiedziała nam Ewa Rogala z biura rzecznika prezydenta Warszawy.

Organizatorzy Orange Warsaw Festival do dziś (piątek) milczeli na temat rezygnacji lub przełożenia tego spotkania na inny termin. Pierwotnie festiwal planowano na 5 i 6 czerwca na Torze Służewiec. Na festiwalowej stronie znajdowała się informacja, że przygotowania wciąż trwają, ale brane są pod uwagę inne, awaryjne scenariusze.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej