Lądowisko w Odporyszowie nosi imię Jana Wnęka

11 września 2019 , Tagi: ciekawostki

Lądowisko im. Jana Wnęka zostało otwarte w Odporyszowie, a na miejscowym cmentarzu odsłonięto epitafium poświęcone Ikarowi znad Dunajca. Uroczystość odbyła się w ramach Festiwalu Talentów  – Człowiek w żywiole.

Była okazja aby nie tylko poznać postać Jana Wnęka, ale również wziąć udział w pikniku lotniczym. O tej wybitnej postaci mówił podczas prelekcji Dariusz Piekarski, który nazywa Jana Wnęka prekursorem polskiego lotnictwa.

– Z materiałów, które zebraliśmy dotąd wygląda na to, że także przed Otto Lilienthalem był co najmniej 25 lat. To jest niezaprzeczalne, że taki człowiek żył, był, tworzył, m.in. zajmował się awiacją – powiedział artysta, plastyk.

Mieszkańcy Odporyszowa mówią, że często do ich miejscowości przyjeżdżają osoby, które są zainteresowane postacią Jana Wnęka.

– Pytają, co tu się działo, dla wielu to jest niewyobrażalne czego dokonał. W Odporyszowie szkoła nosi jego imię, klub sportowy został nazwany Ikar Odporyszów. – Niewiele młodych osób wie kim był Wnęk. – Tato mi opowiadał, że on pierwszy poleciał – mówią RDN uczestnicy uroczystości.

– 150 lat temu latanie było czymś absurdalnym, nierealnym, on tego dokonał na oczach tysięcy ludzi. To jest sygnał dla młodych ludzi, że właśnie marzenia mogą, a nawet powinny mieć taką cechę pozornej niewykonalności. Ja upatruję we Wnęku także ogromną siłę wychowawczą – mówi ks. Andrzej Augustyński, zaangażowany w propagowanie postaci i dzieła mistrza z Powiśla.

W tym roku mija 150. rocznica śmierci Jana Wnęka, wybitnego artysty, rzeźbiarza i lotnika.


Więcej na:http://www.rdn.pl/kultura/ladowisko-odporyszowie-nosi-imie-jana-wneka

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej