“Kroniki tarnowskie” Marka Trusza już do nabycia w sklepie TCI!

30 grudnia 2009 , Tagi: promocja miasta

“Kroniki tarnowskie” to cykl autorskich tekstów poświęconych historii Tarnowa. Pomysł “Kronik tarnowskich” zrodził się z przekonania, że, choć spora liczba mieszkańców Tarnowa ma świadomość, iż mieszkamy w mieście wyjątkowym, nie każdy jednak potrafi określić na czym ta wyjątkowość polega. Naszym zdaniem jednym z głównych wyróżników Tarnowa jest też jego kilkusetletnia historia, która nadaje mu rys indywidualny i czyni z niego miejsce niepowtarzalne.

Dlatego właśnie staramy się, piórem Marka Trusza, przybliżyć niektóre wydarzenia z przeszłości miasta – czasem zapomniane, czasem znane słabiej, bądź tylko wąskiej grupie zainteresowanych. Chcemy, by pozwoliło to lepiej poznać a może i lepiej zrozumieć miasto, w którym przyszło nam mieszkać.

Autor przystępnym językiem opisuje interesujące epizody z dziejów miasta oraz ciekawe miejsca związane z historią Tarnowa. Poszczególne odcinki pisane są w taki sposób, by zainteresować nie tylko fachowców – historyków, historyków sztuki, czy konserwatorów zabytków, ale przede wszystkim laików, głównie młodych ludzi mieszkających, uczących się, lub pracujących w Tarnowie, a słabo znających bogatą i ciekawą historię miasta.

Książka obejmuje 10 odcinków. Tematy poszczególnych fragmentów, ilustrowanych fotografiami, dotyczą m.in. historii rosyjskiej okupacji Tarnowa w okresie I wojny światowej, dziejów łaźni żydowskiej, Pomnika Nieznanego Żołnierza, osiemnastowiecznego pomnika Barbary Radziwiłłowej na Starym Cmentarzu w Tarnowie, pogrzebu hetmana Jana Tarnowskiego, “wojny o Tarnów”, która wybuchła po śmierci hetmana Tarnowskiego i jego ostatniego męskiego potomka pomiędzy potencjalnymi spadkobiercami.

Autor, Marek Trusz, jest absolwentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył studia na kierunku konserwacja zabytków. Od 1978 roku mieszka i pracuje w Tarnowie. Jako pracownik krakowskiego oddziału Przedsiębiorstwa Konserwacji Zabytków był współautorem “Studium historyczno – urbanistycznego Tarnowa”, jest jednym z pomysłodawców i autorów kilkunastotomowego “Wielkiego Przewodnika po Tarnowie”, obecnie pracuje w zespole przygotowującym “Encyklopedię Tarnowa”.

TarnowskieInfo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej