Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej otrzymał grant na oznakowanie kirkutu

13 lutego 2020 , Tagi: inwestycje , kultura żydowska , oznakowanie , zabytki
Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie zdobył grant z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na dalsze oznakowanie cmentarza żydowskiego w Tarnowie.

– Dzięki tym środkom, na kirkucie nazwiemy i oznaczymy główne aleje oraz oznaczymy kwatery – mówi Adam Bartosz, prezes KOnZKŻ w Tarnowie. – Przypominam, że już wcześniej opracowaliśmy elektroniczną bazę danych, by pomagać w poszukiwaniu macew. Teraz, korzystając tak z bazy danych, jak i realizowanych oznakowań, łatwo będzie trafić do konkretnego nagrobka.

Prace rozpoczną się wczesną wiosną, a w ich konsekwencji w narożniku każdej z 30-stu kwater staną numerowane tablice, podobnie na głównych alejkach. Napisy będą w trzech językach: polskim, hebrajskim i angielskim. Kolorystyka, wzornictwo, liternictwo i ogólny wygląd tablic przygotowany zostanie we współpracy ze studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie i będzie spójny z layoutem dotychczasowych materiałów przygotowanych przez studentów w związku z kirkutem. 

Wysokość grantu wynosi 15 tys. zł. Jednocześnie Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie złożył wniosek i czeka na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o grant na kurs dla przewodników, którzy oprowadzać będą po tarnowskim kirkucie. – Chcemy wykształcić grono wolontariuszy, którzy oprowadzać będą po cmentarzu. Ponadto jedną z osób, to wymóg projektu, chcemy zatrudnić jako przewodnika na stałe, na pięcioletni okres trwałości projektu – podsumowuje Bartosz.

Przypomnijmy, że tarnowski kirkut to ponad 3 hektary powierzchni, 11 tysięcy pochówków (najstarsze pochodzą z XVI w.) i ponad 5 tysięcy ocalałych nagrobków-macew. W ramach realizowanego przez Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie i zakończonego w grudniu 2019 r. unijnego projektu, tarnowski cmentarz żydowski został gruntownie wyremontowany. Obecnie kirkut jest otwarty codziennie od 9 do 13, a praktycznie całodobowo. – Zadbaliśmy o to, by klucz był całodobowo dostępny w pobliskim zakładzie pogrzebowym Steinhoff, a to dlatego, że chasydzi, pobożni Żydzi, często mają w zwyczaju odwiedzać groby bliskich także w nocy – mówi Adam Bartosz. 

Artykuł: http://www.tarnow.net.pl/articles/s/i/275367#Komitet-Opieki-nad-Zabytkami-Kultury-%C5%BBydowskiej-otrzyma%C5%82-grant-na-oznakowanie-kirkutu

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej