Kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej trafił do Tarnowa

16 lutego 2021 , Tagi: Muzeum , Panorama Siedmiogrodzka

Tarnowskie Muzeum Okręgowe kupiło kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej – to już 23 fragment tego sławnego dzieła Jana Styki, który obejrzeć będzie można w Tarnowie. 21 fragmentów to własność placówki – dwa fragmenty zostały oddane w depozyt.

Muzeum o istnieniu zakupionego fragmentu wiedziało już od jakiegoś czasu, starało się o środki na jego zakup z ministerstwa, ale nie udało się – z pomocą przyszły władze województwa mówi pełniący obowiązki dyrektora tarnowskiego Muzeum Okręgowego Kazimierz Kurczab.

– Wystąpiliśmy bezpośrednio do zarządu Województwa Małopolskiego z prośbą o sfinansowanie zakupu obrazu. Ku naszej ogromnej radości to zamierzenie zostało zrealizowane. Pod koniec roku otrzymaliśmy dotację w 100 proc. na zakup obrazu i w ostatnich dniach grudnia została podpisana umowa i obraz znalazł się w naszym muzeum – mówi Kurczab.

Zakupiony fragment Panoramy ma ponad 2 metry i 40 cm szerokości i 2 metry 30 centymetrów wysokości. Przedstawia huzara na koniu jadącego w pobliżu orszaku generała Bema. To fragment Panoramy, który można obejrzeć na muralu w centrum Tarnowa. Sam mural przyczynił się do odnalezienia tego fragmentu działa Jana Styki. – Właściciele obrazu nie wiedzieli, że mają w domu fragment Panoramy, dopiero pobyt w Tarnowie i mural na Placu Węgierskim naprowadził ich, że może to być fragment dzieła Jana Styki – przyznaje Kaizmierz Kurczab.

Więcej: https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/kolejny-fragment-panoramy-siedmiogrodzkiej-trafil-do-tarnowa/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej