KOLEJNY DĄB PAMIĘCI NA PLACU WIĘŹNIÓW KL AUSCHWITZ W TARNOWIE

30 kwietnia 2020 , Tagi: historia , KL Auschwitz , przyroda

Na placu Więźniów KL Auschwitz w Tarnowie posadzono trzeci już dąb pamięci. Ma upamiętniać przypadającą na czerwiec tego roku 80 rocznicę pierwszego transportu więźniów do hitlerowskiego obozu zagłady. Pierwszy pociąg, który dotarł do Auschwitz wyjechała właśnie z Tarnowa.

Posadzenie drzewa miało być pierwszym z wielu elementów tegorocznych obchodów – niestety, przez epidemię koronawirusa uroczystości zostały odwołane. Czwartkowa uroczystość odbyłą się w dwuosobowum gronie, bez tłumów, gości i VIPów.

To już trzecie drzwko pamięci, która pojawiło się na tym ważnym dla historii tarnowa miejscu. Poprzednie posadzono 5 i 10 lat temu. Wtedy jeszcze byli z nami żywi świadkowie tamych wydarzeń – podreśla Ryszard Lis, prezes towarzystwa pamięci o Auschwitz-Birkenau.

– Musimy robić wszystko, także takie symboliczne gesty, by pamięć o tamtych tragicznych czasach była ciągle żywa – przekonuje Ryszard Lis. – Nie tylko w naszej pamięci ludzkiej zostaje ta historia tragiczna. Chcemy upamiętnić też dębem pamięci. Będą trzy dęby, które będą pamiętać dłużej niż my o tej historii – dodaje Lis.

– Te drzewa będą przypominać potomnym o tym straszliwym wydarzeniu, które miało tu miejsce. Bo tutaj rozpoczął się dramat związany z obozem KL Auschwitz – mówił wyjaśniał Mieczysław Czosnyka.

Poprzednie drzewa zostały posadzone na placu z okazji 70 i 75 rocznicy pierwszego transportu. Być może jeszcze w tym roku obok dębów pojawi się także specjalne tablica, która będzie informować o wyjątkowej okazji posadzenia drzew.

https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/kolejny-dab-pamieci-na-placu-wiezniow-kl-auschwitz-w-tarnowie/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej