Kiedyś wszyscy im zazdrościli. Od 55 lat są dumą Tarnowa

4 lutego 2019 , Tagi: ciekawostki

Rozpowszechniają sztukę ludową i polską tradycję na całym świecie od ponad pół wieku.

W czasach PRL-u mogli pojechać tam, gdzie nikomu się nawet nie śniło.

Zespół Pieśni i Tańca – czyli Świerczkowiacy – jest powodem do dumy nie tylko mieszkańców dzielnicy Mościce, ale całej Polski. Za co ich kochamy?

– Kochamy ich za piękne wykonanie ludowych tańców, za piękne krakowianki. Dawniej miały długie swoje warkocze, dziś nie wiem, jak to z nimi jest, ale ładnie wyglądają, przyciągają. Kochamy ich za to, że podtrzymują tradycję, że są nasze tarnowskie, mościckie. Za PRL-u wyjeżdżali, koncertowali po całym świecie i trochę zazdrościliśmy im. Żeby jak najdłużej trwali, by ta tradycja nie zaginęła – mówią tarnowianie uczestniczący w jubileuszu zespołu.

Jak mówią członkowie zespołu, bycie Świerczkowiakiem to 2 dni w tygodniu kilkugodzinnych prób i codzienne ćwiczenia nad kondycją fizyczną i głosem, ale oni to wprost uwielbiają.

– Trzeba przyjść, znaleźć więcej czasu w codziennym zabieganiu, dwa razy w tygodniu po 3 godziny są próby, do tego trzeba ćwiczyć samemu, by nie stracić formy. Trochę przysiadów, pompek codziennie trzeba zrobić. –  Jest to pewne wyrzeczenie, ale kochamy to, sprawia nam to radość i przyjemność – dodaje Katarzyna Kokoszka, kierownik zespołu.

Gdy nasz kraj był za „żelazną kurtyną”,  dla nich była furtka na Zachód. Odwiedzali prawie wszystkie kontynenty.

Na wyjazdach nic nie zarabialiśmy, ale jadąc gdzieś, trzeba było coś zabrać, by nawet dać rodzinom, u których mieszkaliśmy. – Na granicach był duży stres, kontrole, wysiadanie, przeglądanie bagaży i nie tylko. Korale wtedy nie pomagały. Kiedy zespół wyjechał w stanie wojennym do Hiszpanii, owacjom nie było końca, a kwiaty sypały się na scenę – wspomina Katarzyna

Kokoszka.

Po 55 latach istnienia Świerczkowiaków jest około 200 i wciąż przyciągają największe młode tarnowskie talenty.

Więcej: http://www.rdn.pl/kultura/kiedys-wszyscy-im-zazdroscili-55-sa-duma-tarnowa

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej