Kapsuła czasu ponownie wmurowana w pomnik gen. Bema. Jest za wcześnie, by ją otwierać

13 listopada 2019 , Tagi: ciekawostki , zabytki

Podczas remontu cokołu pomnika generała Józefa Bema w Tarnowie natrafiono na kapsułę czasu. To metalowa tuba z napisem “akt erekcyjny” i datą 11 maja 1985 r.. Urzędnicy zdecydowali jednak, że upłynęło zbyt mało czasu, żeby ją otwierać. Dlatego zostało z powrotem wmurowana w odnowiony cokół pomnika generała Bema.

“To raptem 34 lata – dla jednych długo, dla innych krótko. Kapsułę włożyliśmy z powrotem wspólną decyzją magistratu. Dobrze jednak przypomnieć o tym następnym pokoleniom” – tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Stefan Piotrowski.

Stefan Piotrowski z tarnowskiego magistratu dodaje, że urzędnicy postarają się dotrzeć do pracowników, którzy mogą wiedzieć, co znajduje się w tubie wmurowanej w cokół pomnika generała Józefa Bema.

“Prace przy pomniku to wymiana płyt pokrywających podstawę cokołu, które nie wytrzymały próby czasu, sporo do życzenia pozostawiała też ich jakość i sposób ich ułożenia. Po zdjęciu starych płyt okazało się, że betonowa podmurówka jest już zmurszała, trzeba skuć stary beton, wylać go na nowo i dopiero położyć nowe płyty. Prace powinny zakończyć się do końca tygodnia, ich koszt planowano na ok. 25 tys. zł, ale będą o kilka tysięcy droższe z powodu konieczności usuwania starego i kładzenia nowego betonu” – informuje też rzecznik prezydenta Tarnowa Ireneusz Kutrzuba.

Więcej na: https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/kapsula-czasu-ponownie-wmurowana-w-pomnik-gen-bema-jest-za-wczesnie-by-ja-otwierac/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej