Kapliczka św. Walentego jak nowa

4 stycznia 2010 , Tagi: remonty , zabytki

Często przy okazji dnia zakochanych (14 lutego) wspominana jest kapliczka św. Walentego, znajdująca się w Tarnowie przy zbiegu ulic Tuchowskiej i Ziai.

W Polsce bardzo nieliczne są kapliczki czy kościoły pod wezwaniem tego świętego. Wykonana w stylu barokowym, tarnowska kapliczka pochodzi z końca XVIII w, została zaprojektowana prawdopodobnie przez Franciszka Ksawerego von Grottgera. Postać świętego wyrzeźbiono w wapieniu pińczowskim. Czas jednak zrobił swoje i z upływem wieków stan kapliczki uległ znacznemu pogorszeniu.

W bieżącym roku, staraniem Urzędu Miasta Tarnowa, przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego, dokonano gruntownej renowacji zabytku. Przeprowadzone roboty rekonstrukcyjne i konserwatorsko – budowlane objęły konserwację rzeźby św. Walentego, rekonstrukcję tynków i gzymsów kapliczki, konserwację balustrady, fundamentu kamiennego, wykonanie izolacji oraz naprawę zadaszenia. Prace uzgodnione z konserwatorem zabytków zostały wykonane przez firmę wyspecjalizowaną w konserwacji dzieł sztuki. Całkowity koszt remontu zabytku wyniósł 50 tys. zł, w tym 16 tys. zł pochodziło od Samorządu Województwa Małopolskiego.

Kapliczka lśni już blaskiem jak nowa. Zapraszamy, zwłaszcza zakochanych, do odwiedzenia i podziwiania barokowego zabytku.

Tarnow.pl

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej