Internetowa sprzedaż pamiątek podreperuje finanse małopolskiej kultury?

2 grudnia 2020 , Tagi: pamiątki

Coraz częściej instytucje kultury w regionie stawiają na internetową sprzedaż gadżetów. W ten sposób chcą podreperować swój nadszarpnięty pandemią budżet.

Sklepiki internetowe obecnie robią prawdziwą furorę wśród instytucji kultury. Prześcigają się one w pomysłach na oryginalne towary, jakie mogą zaoferować.

Tarnowska Galeria Miejska w swojej ofercie ma wydawnictwa poświęcone wystawom, które odbywały się w galerii, ale i np. torby ekologiczne z logo galerii – i prawdziwy hit ostatnich miesięcy – plakaty, które reklamowały wystawy, jakie jeszcze przed pandemią pojawiały się w Biurze Wystaw Artystycznych.

– Na wielu plakatach są reprodukcje np. obrazu Stryjeńskiej, Nowosielskiego, są archiwalne fotografie z Mościc. Można te plakaty kupić i mieć fajny obraz, ciekawy w swoim domu – mówi Ewa Łączyńska Widz szefowa BWA w Tarnowie. .

Także na plakaty postanowił tarnowski teatr – w sklepiku internetowym teatru kupić można te, które reklamowały spektakle teatru imienia Ludwika Solskiego – są jednak także ciekawostki – gadżety związane z tymi spektaklami.

– Stworzyliśmy tutaj w spektaklu Mayday sympatyczną poduszeczkę w kształcie kaktusa. Postanowiliśmy trochę nawiązać do scenografii i jest tak, że poduszeczkę w kształcie kaktusa można sobie kupić – mówi Rafał Balawejder dyrektor tarnowskiego teatru.

Prawdziwym rarytasem dla miłośników sztuki ludowej – jest jednak oferta Domu Malarek w Zalipiu – sławnej małopolskiej malowanej wsi. Do tej pory pamiątki z Zalipia dostępne były tylko dla osobiście odwiedzających to miejsce. Dom Malarek zmotywowany pandemią ruszył właśnie ze sprzedażą wysyłkowa. – Panie tworzą garnki, miski, kubeczki – ale także obrusy bieżniki czy nawet kosmetyczki – wszystko z zalipiańskimi kwiatami.

– W tej chwili skupiamy się głównie na gadżetach świątecznych, bombki, zawieszki drewniane, aniołki. Na co dzień ozdabiamy najróżniejsze rzeczy. Wszystkie przedmioty malujemy ręcznie, oprócz tych, które mają nadruk, z tym że nadruk też jest naszym wzorem, który przekazałyśmy do drukarni – mówi Ewelina Sokołowska, dyrektor Domu Malarek w Zalipiu.

Informacje o tym jak je kupić można znaleźć na stronach internetowych instytucji. Nie są drogie – bańka z zalipiańskim wzorem kosztuje 30 złotych, tyle samo zapłacimy za plakat z reprodukcją obrazu Zofii Stryjeńskiej w BWA w Tarnowie.

Instytucje kultury podbijają internet nie tylko w sferze sprzedaży, świetnie radzą sobie z bieżącą działalności w internecie. Tarnowski teatr właśnie rusza z 24 edycja Festiwalu komedii Talia online, a Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza na trwający także w sieci festiwal Sztuki Art Fest.

https://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/internetowa-sprzedaz-pamiatek-szansa-na-podreperowanie-stanu-malopolskiej-kultury/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej