Jak poinformowały Azoty Tarnów, akcja „Zielone Ogrodzenie” polegająca na sadzeniu roślin rozpocznie się we wtorek 31 sierpnia o godz. 14 przy ul. Chemicznej (obok bramy towarowej) w Tarnowie. Do udziału w niej zaproszeni są wszyscy chętni.

Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty SA, przypomniał w komunikacie, że spółka konsekwentnie realizuje projekty zmierzające do redukcji emisji CO2 m.in. poprzez modernizacje instalacji oraz odpowiednie zmiany w procesach produkcyjnych i wdrażanych technologiach.

Jak wskazał, kolejnym działaniem w tym kierunku będzie akcja „Zielone Ogrodzenie”, polegająca na nasadzeniu roślin absorbujących CO2 na ogrodzeniu Grupy Azoty w Tarnowie. Dzięki projektowi, część ogrodzenia spółki zamieni się w „Zielone Ogrodzenie” zdolne do absorpcji tysięcy ton CO2 w skali kilku lat i produkcji w to miejsce tlenu. Nasadzenia pomogą również oczyścić powietrze z drobnych pyłów i zanieczyszczeń.

Według przedstawionych danych przeznaczony do nasadzenia winobluszcz pięciolistkowy, zajmujący jedynie około pół metra kwadratowego gruntu, może w okresie wegetacji wytworzyć około 2,6 tys. m kw. listowia. Tylko jedna taka roślina ma potencjał do absorbcji nawet 500 kg CO2 na rok.

„Oprócz projektów stricte technologicznych nakierunkowanych na redukcję emisji CO2, w Grupie Azoty inicjujemy również akcje takie jak +Zielone Ogrodzenie+, które mają bezpośrednie przełożenie na najbliższe otoczenie naszej spółki” – ocenił prezes.

Zapowiedział, że w najbliższym czasie spółka planuje kolejne projekty nastawione na ochronę środowiska i jednocześnie zazielenienie terenów Grupy Azoty.

Więcej: https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/tarnow/grupa-azoty-zazieleni-ogrodzenie-wokol-fabryki-w-ramach-dzialan-proekologicznych