ENOTarnowskie turystyka winiarska w okolicach Tarnowa

16 grudnia 2020 , Tagi: enotarnowskie , promocja , winiarstwo

Turystyka winiarska, czyli enoturystyka w Polsce. Poznaj „ENOTarnowskie” i winnice w okolicy Tarnowa.

Turystyka winiarska, czyli enoturystyka, cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem, ale dla wielu osób wciąż jeszcze jest nieznana. Co to jest enoturystyka? Najprościej mówiąc, jest to rodzaj turystyki polegający na wizytach w winnicach, spacerach wśród winorośli, niekiedy udziałach w zbiorach, ale przede wszystkim na degustacjach win, które później można kupić. Często turystyka winiarska połączona jest ze specjalnymi imprezami, smakowaniem lokalnej kuchni, a nawet możliwością spędzenia nocy na terenie winnicy. Dużym ułatwieniem w poznawaniu winnic są specjalne szlaki winne oraz projekty, takie jak „ENOTarnowskie”.

Historia wina i turystyka winiarska na świecie

Wino jest jednym z najstarszych trunków na świecie. Prawdopodobnie już ok. 8000 lat p.n.e., czyli w okresie neolitu na terenach Kaukazu uprawiano winorośl, z których produkowano wino. Prasy winiarskie można natomiast zobaczyć na egipskich hieroglifach pochodzących z ok. 3000 lat p.n.e. Z Egiptu uprawa winorośli rozprzestrzeniała się na obszar Morza Śródziemnego, a następnie od Greków przejęli ją Rzymianie.

Za czasów rzymskich nastąpił rozwój winiarska. Powstawały nowe szczepy, a winnice zakładano na podbijanych terytoriach. Rozcieńczone wino podawano legionistom, gdyż dzięki niemu byli mniej narażani na choroby i zatrucia, niż pijąc wodę. Początków enoturystyki także należy szukać w starożytności. Już wtedy majętni Grecy i Rzymianie wyjeżdżali do regionów, w których produkowano wino.

Pierwsze szlaki winne powstały w latach 20. XX wieku w Niemczech, natomiast rozwój turystyki winnej nastąpił w połowie XX wieku. Zaczęło się od Francji, skąd pomysł podchwyciły inne europejskie kraje, a następnie kraje tzw. Nowego Świata, takie jak Australia, Stany Zjednoczone i Kanada.

Cały  artykuł  na:

https://podrozebezosci.pl/turystyka-winiarska-enoturystyka-w-polsce-enotarnowskie-i-winnice-w-okolicy-tarnowa/

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej