Encyklopedia Tarnowa – prace na półmetku

11 grudnia 2009 , Tagi: kultura , nauka , promocja miasta

200 autorów i 3 tysiące haseł

Prace nad Encyklopedią Tarnowa zbliżają się do półmetka. Monumentalne dzieło prezentujące historię grodu Leliwitów ma być gotowe w marcu przyszłego roku na 680 rocznicę urodzin miasta. Zakresem obejmie nawet pradzieje Tarnowa.

W dziele redagowanym w sporej mierze przez Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne znajdą się biogramy, analizy, nazwy budynków, ulic i charakterystycznych miejsc. Nie zabraknie także zdarzeń oraz osób nie urodzonych tutaj, ale związanych z Tarnowem.

– Co ważne encyklopedia pojawi się również w internecie i najprawdopodobniej będzie mogła być uzupełniana – zapowiada nowy przewodniczący TTK Adam Bartosz.
Ponadto Encyklopedia Tarnowa pojawi się w wersji anglojęzycznej.

– Nie wszystkie hasła będą przełożone, niemniej jednak cudzoziemcy również będą mieli dostęp do najnowszego opracowania o historii miasta – zapowiada Adam Bartosz.

Dodajmy, że po 18 latach funkcję przewodniczącego Towarzystwa przestał pełnić historyk Stanisława Potępa. Przez ten czas pojawiło się kilkanaście tomów Rocznika Tarnowskiego, prezentującego dorobek naukowy tarnowskiego środowiska humanistycznego, a także dobiegają końca prace nad dwudziestym tomem Wielkiego Przewodnika po Tarnowie. Obok Adama Bartosza w zarządzie TTK znaleźli się: Andrzej Niedojadło i Edmund Juśko. Sekretarzem zaś został Andrzej Szpunar.

ESKA Tarnów

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej