„Elementarz polskiego dizajnu” – wernisaż wystawy BWA online

2 grudnia 2020 , Tagi: kultura

Piątek 4.12, g. 18:30 – wernisaż online wystawy i promocja książki z udziałem kuratorki Ewy Solarz

17. Festiwal Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza



„Elementarz polskiego dizajnu” – 100 lat polskiego dizajnu oczami najlepszych polskich grafików
05.12.2020-24.01.2021
BWA Tarnów / Pałacyk Strzelecki, ul. Słowackiego 1

Piątek 4.12, g. 18:30 – wernisaż online wystawy i promocja książki z udziałem kuratorki Ewy Solarz

Relacja wernisażu online dostępna na kanałach:
Facebook BWA Tarnów: https://www.facebook.com/bwatarnow/
YouTube BWA Tarnów: https://www.youtube.com/channel/UC_n5KP2n8pbGOi5eoA4IevA
Starnowa.TV
telewizji kablowej Multimedia Polska, kanał 226

W związku z wytycznymi epidemicznymi wystawa jest nieczynna dla zwiedzających do 27.12.2020.

kuratorka: Ewa Solarz

aranżacja: Studio Beton – Marta i Lech Rowińscy

Identyfikacja wizualna: Acapulco Studio (Małgorzata Nowak i Agata Dudek)

teksty o obiektach: Agnieszka Kowalska, Ewa Solarz, Agata Szydłowska

 

100 lat polskiego designu
100 obiektów
100 ilustracji
100 historii
25 ilustratorów

Niełatwo pokazać 100 lat polskiego dizajnu, ograniczając się do 100 obiektów. Jak wybrać to co najważniejsze? Jak nie ulec pokusie pokazania samych ikon? Jak zainteresować nie tylko ekspertów? W jaki sposób przedstawić różnorodność dziedzin, jakimi zajmuje się design?

Wśród 100 projektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z designem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet najsmaczniejszy polski smakołyk Ptasie Mleczko i gumowe kółko Ringo – polska gra sportowa. Prezentowane są zarówno projekty współczesne jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Unikaty, ocierające się o jednostkowe dzieła sztuki; prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji; ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy.

Wystawa ta również łączy przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. Na wystawie „Elementarz” prezentujemy bowiem 100 dzieł polskich projektantów zinterpretowanych przez dwudziestu pięciu polskich ilustratorów – artystów o bardzo różnym dorobku: doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających dziś na całym świecie nagrody i całkiem młodych, którzy właśnie ukończyli studia. Większość z zaproszonych grafików ilustruje książki dla dzieci, jednocześnie zajmując się szeroko pojętą komunikacją wizualną. Prezentują różne style i techniki, wszystkich łączy ogromny talent.

Wystawa to nie tylko 100 obiektów i 100 ich plastycznych interpretacji, to także 100 historii: o projektantach, o potrzebach, o marzeniach, o możliwościach i o ograniczeniach. Opowiada nie tylko o konkretnych projektach. Pokazuje też, na czym polega proces projektowy, jak tworzą się pomysły, a w końcu jak niesamowitym pojęciem jest dizajn – najbliższa człowiekowi dziedzina sztuki, którą wszyscy jesteśmy otoczeni, z którą obcujemy na co dzień i bez której nie moglibyśmy się obejść, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Prezentacja projektów w porządku chronologicznym ukazuje, że w 100-letniej historii polskiego designu pewne materiały, tematy i formy powracają, przyjmując wciąż nowe oblicza. Ekspozycja kierowana jest do szerokiej publiczności, także najmłodszego pokolenia. Powstała z okazji obchodów stulecia Niepodległości Polski.

http://www.bwa.tarnow.pl/

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej