Cztery tygodnie dla kultury, czyli ArtFest 2016

15 listopada 2016 , Tagi: festiwal , kultura

Zimowy spacer po dnie basenu, poezja śpiewana czy warsztaty dla najmłodszych to tylko niektóre propozycje, jakie przygotowali dla nas w tym roku organizatorzy 13. Festiwalu Sztuki ArtFest im. Bogusława Wojtowicza. Święto sztuki zainauguruje wernisaż wystawy „Ulotny teatr” Mariana Kołodzieja oraz koncert Doroty Miśkiewicz już w najbliższy piątek, 18 listopada, w Centrum Sztuki Mościce.

Festiwal łączy rożne dyscypliny sztuki, a przez swoją różnorodność gromadzi wokół siebie coraz większą rzeszę zwolenników. Z obszaru sztuk wizualnych zobaczymy między innymi wystawę scenografii „Ulotny teatr Mariana Kołodzieja”, składającą się z projektów scenografii, makiet, rysunków dekoracji, kostiumów czy też oryginalnych kostiumów scenicznych. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz ze zbiorów prywatnych Haliny Słojewskiej – żony artysty. O tajnikach sztuki będzie można dowiedzieć się podczas  spotkania, pokazu filmu, promocji książki i otwarcia wystawy „Sztuka w naszym wieku”. Imponujące malarstwo Moshe Kupfermana i Marka Chlandy  poznamy odwiedzając wystawę „Sprawna ręka. Kupferman / Chlanda”.

Dla miłośników muzyki organizatorzy przygotowali koncerty. W wieczór inauguracyjny o tym, że „Lubi być szczęśliwa” zaśpiewa Dorota Miśkiewicz.  Podczas koncertu usłyszymy muzyczne interpretacje wierszy między innymi Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, utwory z tekstami Wojciecha Młynarskiego czy Agnieszki Osieckiej. Dorocie Miśkiewicz towarzyszyć będzie zespół uznanych muzyków jazzowych. W świat historii wprowadzi nas Katy Carr, Brytyjka o polskich korzeniach, wokalistka, ambasadorka polskiej historii, która śpiewa o wydarzeniach i ludziach-bohaterach z czasów II wojny światowej – żołnierzach Armii Kra-jowej, polskich pilotach R.A.F. czy warszawskich powstańcach. W muzyczną podróż śladami miłości zabiorą nas twórcy spektaklu muzycznego Nicola Palladini „D:AMORE…”.

W świat teatru zabierze nas warszawski Teatr Syreny  „Dogville” Teatru Syreny,  filmowo zrobi się za sprawą najnowszej produkcji Anki i Wilhelma Sasnalów, dla miłośników animacji pokaz mappingu na fasadzie BWA. Nie zabraknie spotkań z osobowościami polskiej kultury – wspaniałym ilustratorem Józefem Wilkoniem i charyzmatyczną Andą Rottenberg. Na zimowy spacer po mieście, zakończony na dnie basenu, zabierze nas Bogna Świątkowska, charyzmatyczna prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana.

Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych miłośnikach sztuki, dla nich „Mały ArtFest”, a w nim warsztaty z typogryzmolenia i pochwała wyobraźni „Lubię zmyślać”. W czasie warsztatów litery zostaną zwolnione z nudnych obowiązków, które na co dzień wypełniają w czytankach i w elementarzach. Nie będą musiały stawać w rządku, układać się w zdania ani cokolwiek znaczyć. Natomiast o zmyślaniu z maluchami porozmawia Józef Wilkoń. Warsztatom towarzyszyć będzie promocja książeczki „Pociąg do opowieści” Mai Starakiewicz.

Szczegółowy program: http://www.tarnow.pl/Miasto/Aktualnosci-tarnowskie/Cztery-tygodnie-dla-kultury-czyli-ArtFest-2016  

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej