Co “Oko proroka” widziało?

6 maja 2022 , Tagi: Muzeum Diecezjalne

Muzeum Diecezjalne włącza się w 18. edycję Nocy Muzeów. Do zwiedzania będą ekspozycje i jedno niezwykłe miejsce, które niewiele oczu widziało.

W ramach Nocy Muzeów Muzeum Diecezjalne w Tarnowie zaprasza zwiedzających szczególnie 14 maja w godzinach od 17 do 22.

– Pragniemy przybliżyć i promować nasze bogate zbiory. Dogodne, wieczorno-nocne godziny niech będą okazją na zapoznanie się z eksponatami i bogatą historią skrywaną w najstarszych zakątkach Tarnowa – mówi ks. dr Piotr Pasek, dyrektor najstarszego w Polsce Muzeum Diecezjalnego, mającego imponujące zbiory szczególnie sztuki gotyckiej.

W czasie Nocy Muzeów będzie można zwiedzić Galerię Sztuki Gotyckiej, ale także zobaczyć kolekcję Olgi Majewskiej, kolekcje Norberta Lippóczego i Bronisława Usarza. Otwarta będzie także ekspozycja czasowa „Chleb życia”, która została przedłużona do 30 maja.

Będzie też niezwykła atrakcja dla miłośników historii i architektury. – Chcemy w tym dniu otworzyć pierwszy raz dla publiczności pomieszczenia, bo są takie dwa w Domu Mikołajowskim, czyli najstarszej części muzeum pochodzącej z 1520 roku, w których było dotąd bardzo mało osób. Sam pierwszy raz tam byłem 3 lata temu. Na razie wymagają jeszcze prac renowacyjnych, ale kiedyś będą tam sale ekspozycyjne – dodaje ks. dyrektor Pasek. Póki co to miejsce skrywa nimb tajemnicy organizatora. Ciekawskich jednak możemy naprowadzić na jej trop podpowiadając, że coś o tym, jak to miejsce wygląda mogliby opowiedzieć realizatorzy polskiego filmu kostiumowo-historycznego „Oko proroka” z 1984 roku, do którego to filmu część scen kręcono właśnie w tych tajemniczych pomieszczeniach.

Więcej na: https://tarnow.gosc.pl/doc/7525947.Co-Oko-proroka-widzialo

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej