Cmentarzysko z czasów Biskupina pod Tarnowem. W Dębinie Zakrzowskiej znaleziono nowe groby i urny ze szczątkami zmarłych sprzed naszej ery

4 listopada 2022 , Tagi: ciekawostki

Kolejne groby ciałopalne sprzed 2500-2600 lat odkryli archeolodzy prowadzący badania na cmentarzysku kultury łużyckiej w Dębinie Zakrzowskiej pod Wojniczem. W piaszczystej wydmie nad Dunajcem natrafiono m.in. na tzw. popielnice – ceramiczne urny, w których składano przepalone szczątki zmarłych.

Cmentarzysko kultury łużyckiej pod Wojniczem

To jedno z największych w tej części Polski cmentarzysk kultury łużyckiej, które datowane jest na 600-500 lat przed naszą erą, z czasów współczesnych Biskupinowi.

Jego odnalezienie było dziełem przypadku. Okoliczni mieszkańcy w trakcie wybierania piasku natknęli się na przepalone kości ludzkie oraz fragmenty glinianych naczyń. Powiadomieni o odkryciu archeolodzy pojawili się w Dębinie w 2018 roku.

Dotąd odkryto ponad sto grobów ciałopalnych, a wraz z nimi również ceramiczne popielnice i inne, mniejsze naczynia, które składane były obok nich w formie darów. Badania wznowiono przed kilkunastoma dniami na nowym fragmencie stanowiska archeologicznego.

Więcej: https://tarnow.naszemiasto.pl/cmentarzysko-z-czasow-biskupina-pod-tarnowem-w-debinie/ar/c1-9068393

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej