„Bardzo się cieszę, że ta dzisiejsza decyzja wieńczy proces ratowania podstaw funkcjonowania bardzo ważnej instytucji kultury – Chóru Polskiego Radia. 11 lat temu nasi poprzednicy pozbawili podstaw funkcjonowania tę instytucję. Od długiego czasu otrzymywałem sygnały, że Chór potrzebuje stabilizacji, wsparcia” – podkreślił szef MKiDN. Jak ocenił, Chór zostaje włączony do „solidnej instytucji artystycznej”, dzięki czemu ma przed sobą „dobrą, stabilną przyszłość”.

Według ministra kultury, chór Polskiego Radia, założony w 1948 r., nadal będzie funkcjonował w Krakowie, ale już jako oddział lusławickiego Centrum. Wchodząc w struktury Centrum zespół zyska finansowanie resortu kultury, województwa małopolskiego i stowarzyszenia oraz stowarzyszenia „Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki – te trzy podmioty prowadzą lusławicki ośrodek.

„To dla dobra Małopolski i spuścizny Pendereckiego – stwierdził szef MKiDN.

Członek zarządu województwa małopolskiego Iwona Gibas i marszałek województwa Witold Kozłowski zwrócili uwagę, że kultura zajmuje ważne miejsce w regionie: świadczą o tym środki finansowe przeznaczane na kulturę. Zdaniem Gibas, dla Chóru Polskiego Radia nie ma lepszego miejsca w Polsce na to, żeby czuć się faktycznie jak w domu”.

„Jesteśmy wszyscy przekonani, że przejęcie Chóru pozwoli tym ludziom szlachetnym, znakomitym artystom, kontynuować swoją jakże wartościową pracę” – powiedziała Adrianna Poniecka-Piekutowska ze stowarzyszenia „Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki”.

Lusławickie Centrum dotychczas miało charakter narodowej instytucji kultury. Włączenie Chóru w struktury tej instytucji wiąże się ze zmianą statusu na instytucję artystyczną – oznacza to, że placówka będzie prowadzić działalność artystyczną z udziałem twórców – w tym przypadku Chóru Polskiego Radia.

Sygnatariuszami podpisanego w środę dokumentu są: minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, władze województwa małopolskiego Witold Kozłowski i Iwona Gibas oraz stowarzyszenia „Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki”: Adrianna Poniecka-Piekutowska i Ilona Suchecka.

W trakcie uroczystości została podpisana również umowa powołująca Adama Balasa na dyrektora Centrum na kolejne pięć sezonów artystycznych. Balas, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie i współtwórca orkiestry Sinfonietta Cracovia, kieruje lusławickim Centrum od 2011 r.

Centrum w Lusławicach zostało powołane w 2005 r. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymało wówczas status narodowej instytucji kultury. Działa od 2013 r. jako obiekt edukacyjno-koncertowy.

Budynek Centrum jest na terenie przekazanym przez Pendereckich Skarbowi Państwa, w sąsiedztwie posiadłości Pendereckich – dworu, lamusa, parku i arboretum. Wybitny kompozytor spędzał tu znaczną część swojego czasu, oddając się swojej pasji polegającej na sadzeniu roślin i urządzaniu ogrodu.

Więcej: https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/tarnow/chor-polskiego-radia-wszedl-w-struktury-europejskiego-centrum-muzyki-w-luslawicach/