Branża turystyczna do Morawieckiego: zapowiedź dotycząca ferii wywołała panikę na rynku

23 listopada 2020 , Tagi: coronawirus , turystyka

Pogłębienie się zapaści finansowej branży, niewypłacalność organizatorów turystyki zimowej, dziesiątki tysięcy osób bez środków do życia, problem również dla klientów, którzy nie będą mieli podstaw do ubiegania się o zwrot przedpłat – takie byłyby konsekwencje wprowadzenia w życie zamiarów rządu. Branża turystyczna komentuje ogłoszone wczoraj plany uniemożliwienia organizacji ferii zimowych.

Organizacje branżowe odniosły się do pomysłu skumulowania w czasie ferii zimowych i wprowadzenia ograniczeń w możliwości świadczenia usług turystycznych w tym okresie. Wystosowały do Premiera RP list, w którym wskazują, jakie będą konsekwencje podtrzymania takiej decyzji. Chcą, aby szef rządu spotkał się z nimi i wyjaśnił, jak zamierza chronić przedsiębiorców żyjących z turystyki zimowej. Podkreślają, że w trudnym położeniu znajdą się też klienci, którzy nie będą mieli podstaw do zwrotu przedpłat, gdyż zmiana terminu ferii nie jest “nadzwyczajną i nieuniknioną okolicznością”.

Oto pełna treść apelu w sprawie ferii zimowych:

“Szanowny Panie Premierze,
Szanowny Panie Ministrze,

ogłoszone dzisiaj przez Panów ograniczenia w działalności obiektów noclegowych i ogólnie ruchu turystycznym (skrócenie i przeniesienie ferii, zapowiedź zamknięcia atrakcji turystycznych, w tym wyciągów narciarskich) do połowy stycznia powodują, że niezwykle ważny w naszej branży sezon, sezon zimowy, musimy już teraz spisać na straty. Rozumiejąc potrzebę wprowadzania restrykcji, zwracamy uwagę, że nieuchronnie prowadzi to do pogłębienia zapaści branży.

Ogłoszone rozwiązania wywołują nieodwracalne implikacje:

  • Organizatorzy wypoczynku wpłacili na poczet wcześniej planowanych ferii zaliczki. Zmiana terminu ferii nie jest dla nich podstawą uzyskania zwrotu tych pieniędzy od partnerów zagranicznych i krajowych.
  • Podobnie problem będą mieli uczestnicy wypoczynku, którzy zarezerwowali wyjazdy i wpłacili środki. Zmiana terminu ferii nie jest przewidzianą w ustawie „nadzwyczajną i nieuniknioną okolicznością”. To powoduje, że nie mają prawa ubiegać się o zwrot tych pieniędzy – będą obciążeni kosztami.
  • Przedmiotowe rozwiązanie pozostawi bez przychodu, a często bez środków do życia, dziesiątki tysięcy osób, dla których sezon zimowy jest podstawowym źródłem dochodu. Najwyraźniej widać to na grupie 11500 wykwalifikowanych instruktorów narciarstwa, z tego 4500 licencjonowanych w ramach Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa. Przerwa świąteczna i ferie zimowe to dla nich okres największej aktywności i przychodów. Duża część z nich, w związku z sezonowością, zatrudniona jest na podstawie umowy zlecenia.
  • Problem wypłacalności organizatorów specjalizujących się w turystyce zimowej. Należy podkreślić ich trudną sytuację wynikającą także z nagle przerwanego poprzedniego sezonu (często przed pojawieniem się programów osłonowych). Sezonowość ich działalności uniemożliwia przeniesienie wpłaconych zaliczek na poczet usług w innym terminie (kolejny dopiero za rok!).
  • W wypadku hoteli i obiektów noclegowych skrócenie sezonu klientom indywidualnym, przy niemożliwości realizowania spotkań o charakterze MICE, pozostawi obiekty bez przychodu. Zmiana kalendarza rezerwacji indywidualnych będzie miała daleko idący wpływ na działalność firm z przemysłu spotkań i wydarzeń.
  • Problem zwrotu zaliczek w obiektach noclegowych za okres świąt Bożego Narodzenia i ferii.
  • Praktycznie wykluczenie działalności organizatorów turystyki wyjazdowej i agentów turystycznych, dla których sezon zimowy stanowił nadzieję na poprawę ich sytuacji po dramatycznym sezonie letnim. Staną oni przed problemem braku możliwości zmniejszenia liczby oferowanych miejsc w samolotach czarterowych, które są już zarezerwowane.

Należy podkreślić dużą rolę organizatorów narciarskich wyjazdów rodzinnych oraz wypoczynku dzieci i młodzieży w turystyce zimowej. W sezonie letnim w wypoczynku dzieci i młodzieży uczestniczyło 642,5 tysiąca osób, co stanowiło około 40 procent liczby z roku 2019. Przy 98-procentowym ograniczeniu organizowania wycieczek szkolnych wiosną i jesienią, bez sezonu zimowego organizatorzy ci pozostaną w wielu przypadkach bez możliwości funkcjonowania, mimo zawartych kontraktów.

Sytuacja branży turystycznej jest dramatyczna w wyniku braku sezonu wiosennego i znacznie ograniczonego sezonu letniego i jesiennego. Praktyczne zamknięcie sezonu zimowego wprowadza destabilizację zarówno w relacjach między kontrahentami, jak i między organizatorami wypoczynku i ich klientami.

Prosimy o pilne spotkanie i przedstawienie proponowanych rozwiązań osłonowych, które uspokoją panikę na rynku i zapewnią przedsiębiorcom pokrycie strat.”

List został zaadresowany również do Ministra Zdrowia Niedzielskiego i wysłany do wiadomości Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii Jarosława Gowina. Podpisały się pod nim: Polska Izba Turystyki, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych, Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel, Polski Związek Organizatorów Turystyki i Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarskich.

 

Branża turystyczna do Morawieckiego: zapowiedź dotycząca ferii wywołała panikę na rynku

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej