Będzie u nas muzeum motoryzacji

14 grudnia 2020 , Tagi: ciekawostka , Muzeum

W Tarnowie i okolicy powstaje coraz więcej prywatnych kolekcji pojazdów zabytkowych. Moda na pojazdy retro rozkwita w całym kraju, czego dowodem są coraz liczniejsze zloty i rajdy ich miłośników, także w naszym regionie. Czasem w zbiorach znajdują się unikatowe eksponaty: cenne historyczne samochody lub motocykle. Jak się dowiadujemy, jedna z tych kolekcji wkrótce zostanie przekształcona w ogólnodostępne muzeum starej motoryzacji.

Ma ono powstać w Filipowicach, gmina Zakliczyn, gdzie spory zbiór starych pojazdów zgromadził Kazimierz Spieszny, miejscowy pasjonat. Obok motocykli, samochodów osobowych i ciągników z minionej epoki ma on nawet dwa autobusy – jelcze „ogórki” – z których jeden pełnił kiedyś rolę holownika. Pośród motorów wisienką na torcie jest sokół 600 RT, legenda polskiego przedwojennego przemysłu motocyklowego. Trzeba mieć sporo szczęścia, żeby spotkać inny egzemplarz tego motoru w innym miejscu.

– Specjalnie dla mojej kolekcji, także z myślą o przyszłym muzeum, zbudowałem dużą halę, w której wszystko się pomieści. Na inwestycję uzyskałem wszystkie niezbędne zezwolenia – opowiada Kazimierz Spieszny. – Myślę, że muzeum uruchomię już na wiosnę.

Więcej na ten temat w środowym wydaniu TEMI.

Więcej: https://www.temi.pl/region/powiat-tarnowski/bedzie-u-nas-muzeum-motoryzacji/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej