Bardzo dobre wstępne wyniki mineralno-lecznicznej wody w Ciężkowicach

13 września 2022 , Tagi: ciekawostka , pogórze

W Ciężkowicach mają leczniczą wodę mineralną. Mieszkańcy wiedzieli o tym od dawna, bo taka wypływała ze źródełka w przysiółku Rakutowa.

W lipcu obok Parku Zdrojowego w Ciężkowicach ruszył jednak profesjonalny odwiert IGNACY i pierwsze wyniki znalezionej na głębokości 1000 metrów wody potwierdzają, że może być wykorzystywana do kąpieli leczniczych. Byłby to bardzo ważny krok do utworzenia w Ciężkowicach uzdrowiska.

Co prawda mówimy na razie o wstępnych wynikach pierwszej próbki wody z odwiertu IGNACY, ale powodują one wśród urzędników z Ciężkowic uśmiechy na twarzy. Okazało się, że mineralizacja tej wody wynosi około 20 gramów na litr. To prawie dwa razy więcej niż w Rakutowej, gdzie przed laty odnotowano wynik na poziomie 12 gram na litr.

– Mineralizację mamy dzisiaj na poziomie 20 gram. To dużo. To nam pozwala stwierdzić, że mamy wodę leczniczą. Analiza, która została przeprowadzona, wskazuje, że skład chemiczny tej wody jest zbliżony do wody z Rakutowej. Ta woda została już przebadana pod kątem wodolecznictwa. Między innymi na leczenie schorzeń reumatoidalnych, kierunki leczenia balneologicznego, leczenia nerwów obwodowych i górnych dróg oddechowych. To były kierunki główne niegdyś wskazane – wyjaśnia odpowiedzialny za inwestycje w Gminie Ciężkowice Dariusz Zięcina.

Więcej: https://www.radiokrakow.pl/aktualnosci/tarnow/bardzo-dobre-wstepne-wyniki-mineralno-lecznicznej-wody-w-ciezkowicach

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej