Anna Brożek wicemistrzynią świata

14 września 2018 , Tagi: sport , sukcesy

Zawodniczka AZS PWSZ Tarnów, Anna Brożek wywalczyła wczoraj w Innsbrucku tytuł wicemistrzyni świata we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. O krok od podium była także jej klubowa koleżanka, Aleksandra Kałucka, która ostatecznie sklasyfikowana została na czwartej pozycji.

W eliminacjach najlepiej spośród trójki startujących w Innsbrucku reprezentantek AZS PWSZ Tarnów spisała się Aleksandra Kałucka, uzyskując czwarty rezultat – 7.935 s. Anna Brożek wspólnie z Chinką YiLing Song sklasyfikowana została na szóstej pozycji – 7.990 s, a Natalia Kałucka zajęła dwunaste miejsce, uzyskując taki sam wynik – 8.410 s – jak inna z Chinek, Di Niu.
Już w pierwszej rundzie zmagań pucharowych doszło do siostrzanego pojedynku sióstr Kałuckich (taka sama sytuacja miała miejsce podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata juniorów, rozegranych również w Innsbrucku). Zwycięsko wyszła z niego Aleksandra, przebiegając 15-metrową ścianę w czasie 8.038 s (Natalia uzyskała wynik 8.274 s, który pozwolił jej na zajęcie dziesiątego miejsca w końcowej klasyfikacji). Trzecia z tarnowianek, Anna Brożek, pewnie pokonała Rosjankę, Iuliię Kaplinę, uzyskując najlepszy w tej rundzie czas, lepszy od rywalki o ponad pół sekundy (7.908 s – 8.437 s).
W ćwierćfinale Aleksandra Kałucka wyeliminowała reprezentantkę Rosji, Annę Tsyganovą, która popełniła falstart. Anna Brożek z czasem 7.961 s okazała się natomiast szybsza od Ukrainki, Ally Marenych. W tym momencie wiadomo już było, że przynajmniej jedna z tarnowianek stanie na podium.
Do rywalizacji półfinałowej pierwsza przystąpiła Aleksandra Kałucka, której rywalką była lublinianka, Aleksandra Rudzińska. Niestety, naszej młodej zawodniczce przytrafiły się dwa proste błędy (osiągnęła czas 11.971 s) i pozostała jej rywalizacja o trzecie miejsce. Do finału awansowała natomiast Anna Brożek, której przeciwniczka, Rosjanka Mariia Krasavina popełniła falstart.
W „małym” finale zbyt wczesny start przydarzył się Aleksandrze Kałuckiej, tym samym brązowy medal wywalczyła Mariia Krasavina, a nasza zawodniczka zakończyła rywalizację na czwartym miejscu. W finale Anna Brożek nie sprostała natomiast Aleksandrze Rudzińskiej; zawodniczki uzyskały czasy odpowiednio 7.910 s oraz 7.560 s.
W Innsbrucku startował również, broniący mistrzowskiego tytułu zdobytego dwa lata temu w Paryżu, Marcin Dzieński. W eliminacjach uzyskał on jedenasty wynik – 6.288 s. W 1/8 finału przegrał natomiast wyraźnie z Chińczykiem QiXin Zhong (czasy 6.428 s oraz 5.993 s) i podobnie jak Natalia Kałucka sklasyfikowany został na dziesiątej pozycji.
Przy okazji wspomnieć warto, że Natalia Kałucka została powołana na Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie, które w październiku rozegrane zostaną w Buenos Aires. Dołączy tym samym do swojej siostry, Aleksandry, która kwalifikację do tych zawodów uzyskała podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Świata juniorów.