Andrzej Gut-Mostowy: Bon turystyczny jest przyjęty do końca marca 2023 roku. Będzie go można jeszcze wykorzystać

5 września 2022 , Tagi: turystyka

– To będą ostatnie miesiące na wykorzystanie bonu turystycznego – powiedział na antenie Radia Kraków wiceminister sportu i turystyki, Andrzej Gut Mostowy. W piątek Sejm przyjął wszystkie decyzje i do końca marca 2023 będzie jeszcze można skorzystać z bonu turystycznego do wykorzystania.

 

“Sezon letni pokazał, że większa część bonu nie została wykorzystana. Z 4 mld złotych pozostało jeszcze około miliarda, który nie trafił do polskich rodzin i do branży turystycznej” – mówił gość porannej rozmowy Radia Kraków. Stąd decyzja, by bon został przedłużony na najbliższy sezon zimowy. “To dla Małopolski i terenów górskich bardzo dobra wiadomość” – dodał Andrzej Gut Mostowy.

Zapis rozmowy Sławomira Wrony z wiceministrem sportu i turystyki, Andrzejem Gutem-Mostowym.

Jak słyszymy, bon turystyczny będzie dostępny dłużej, niż planowano. Program miał wygasać z końcem września, ale jest zapowiedź, że jeszcze przez pół roku będzie można korzystać z tego programu. Decyzja już zapadła?

– To nie jest zapowiedź. To uchwalona ustawa. Jak wcześniej rozmawialiśmy z branżą i samorządami… Sezon letni pokazał, że spora część bonu nie została wykorzystana. Wyrażaliśmy taką gotowość. Z całego pakietu 4 miliardów złotych, miliard nie trafił jeszcze do rodzin i branży turystycznej. Dlatego w trybie pilnym jest poprawka wydłużająca działanie bonu o pół roku. W piątek Sejm przyjął w trybie szybkim wszystkie decyzje. Bon turystyczny jest przyjęty do końca marca 2023 roku. Będzie go można wykorzystać. Czekamy na Senat i podpis prezydenta, ale to raczej nie budzi emocji.

Dlaczego nie wszyscy Polacy skorzystali z tej oferty?

– Przyczyn jest wiele. Wiele osób nie miało czasu, uważało, że będzie jeszcze opcja w przyszłości. Ta akcja informacyjna spowoduje, że nie będzie zarzutów, iż te środki państwo jakoś zawłaszczyło dla siebie. Najbliższy sezon zimowy będzie z bonem turystycznym jeszcze. Hotele, stacje narciarskie, aquaparki mogą przyjmować bon. Dla Małopolski to dobra wiadomość.

O kogo jest tu przede wszystkim troska? O budżety polskich rodzin, czy o tych, którzy organizują turystykę?

– Projekt ma ważny aspekt społeczny. To zachęcenie rodzin do wypoczynku w kraju i wsparcie polskiej branży turystycznej. Są też dwa dodatkowe skutki bonu. On zachęcił rodziny wielodzietne. Często nie było ich stać na wypoczynek. Właściciele pensjonatów mówią, że rodziny wielodzietne przyjeżdżają teraz częściej. To dobry aspekt bonu. Do tego duża część branży turystycznej, która nie była do końca zarejestrowana, musiała to zrobić, żeby przystąpić do bonu. Są większe dochody samorządu z podatków lokalnych.

W połowie wakacji i pod ich koniec kurorty na południu Małopolski mówiły o udanym sezonie. W skali kraju te wakacje pozwoliły branży odrobić część strat związanych z pandemią? Jak wygląda zainteresowanie Polską gości z zagranicy?

– Potwierdzam. Ten sezon należy uznać za udany. Nie będzie rekordowy, ale po poprzednich dwóch latach jest bardzo dobry wynik. Ludzie wybierają tereny bliżej przyrody: morze, góry, jeziora, agroturystykę. Jest przesunięcie się popytu turystycznego. To skutkuje też nowymi trendami w turystyce. Nastąpi to w najbliższych miesiącach.

Więcej: https://www.radiokrakow.pl/audycje/andrzej-gut-mostowy-bon-turystyczny-jest-przyjety-do-konca-marca-2023-roku-bedzie-go-mozna-jeszcze-wykorzystac

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej