115 lat temu „Szczucinka” połączyła Powiśle z Tarnowem

14 października 2021 , Tagi: historia , kolej , transport

15 października 1906 roku uroczyście zainaugurowano ruch kolejowy na trasie Tarnów – Żabno – Dąbrowa Tarnowska – Szczucin. Linią jednotorową o długości 48,6 km początkowo dziennie kursowały dwa składy pasażerskie lub mieszane.

Przez dziesięciolecia kolej usprawniała komunikację mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego. Po zakończonej II wojnie światowej „Szczucinka” codziennie zapewniała dojazd pracowników do przedsiębiorstw w Tarnowie – Zakładów Azotowych, Zakładów Mechanicznych, Fabryki Silników Elektrycznych „Tamel”, fabryki celulozy w Niedomicach, zakładów azbestowych w Szczucinie, a także szkół, urzędów i mniejszych firm w miejscowościach zlokalizowanych wzdłuż linii.

Pod koniec XX w. po zmianach ustrojowych linia traciła na znaczeniu. – W ostatnich latach funkcjonowania połączenia na stacjach w Dąbrowie Tarnowskiej i Żabnie pojawiły się eksperymentalne urządzenia samoczynnych mijanek, które poprzez redukcję zatrudnienia i zmniejszenie kosztów konserwacji urządzeń miały umożliwić utrzymanie połączenia kolejowego w konwencji linii niskokosztowej. Niestety, zawieszenie ruchu w 2000 roku zmarnowało potencjał nowej automatyki, której pozostałości na naszej linii oglądać możemy do dnia dzisiejszego – tłumaczą sympatycy „Szczucinki” na swojej stronie internetowej.

Całość artykułu na: 115 lat temu „Szczucinka” połączyła Powiśle z Tarnowem [ZDJĘCIA] | TEMI – Twoje Media Informacyjne

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej