104. rocznica urodzin Heleny Marusarzówny. Pod Tarnowem pamiętają o wybitnej narciarce i dzielnej kurierce, rozstrzelanej w Pogórskiej Woli

18 stycznia 2022 , Tagi: ciekawostka , zabytki

W poniedziałek (17 stycznia) mija 104 rocznica urodzin Heleny Marusarzówny, wybitnej przedwojennej polskiej narciarki, która w czasie okupacji zaangażowała się w działalność ruchu oporu. Przypłaciła to więzieniem i śmiercią. Została rozstrzelana w podtarnowskiej Pogórskiej Woli, gdzie znajduje się dziś m.in. szkoła jej imienia.

Tragiczne losy wybitnej sportsmenki

Helena Marusarzówna przyszła na świat 17 stycznia 1918 roku w Zakopanem. Przed wojną była najlepszą polską narciarką. Wróżono jej wielką karierę, którą przerwała okupacja. Po niemieckiej napaści Helena Marusarzówna przystąpiła do konspiracji. Była kurierką ZWZ-Armii Krajowej. Gestapo zatrzymało ją w marcu 1940 roku. Niemcy osadzili ją w więzieniu Muszynie, potem w Nowym Sączu, a następnie w Tarnowie. Była brutalnie torturowana, ale nikogo nie zdradziła.

Helena Marusarzówna została rozstrzelana w Pogórskiej Woli koło Tarnowa 12 września 1941 roku. Miała wtedy zaledwie 23 lata.

Wielki mural poświęcony Helenie Marusarzównie na szkole pod Tarnowem

Pamięć o Helenie Marusarzównie w Pogórskiej Woli jest kultywowana od dawna. Przy DK 94 w tej miejscowości znajduje się pomnik poświęcony rozstrzelanym podczas II wojny światowej, w tym właśnie legendarnej kurierce. Co roku odbywają się przy nim uroczystości, w których uczestniczą m.in. członkowie rodziny bohaterki. Od wielu lat imię Heleny Marusarzówny nosi miejscowa szkoła podstawowa, w której znajduje się popiersie patronki.

W ubiegłym roku z okazji 80. rocznicy śmierci czołowej polskiej narciarki i kurierki ZWZ na ścianie szkoły w Pogórskiej Woli odsłonięto mural przedstawiający Helenę Marusarzównę.

Pod Tarnowem imię Heleny Marusarzówny nosi również szkoła w Woli Rzędzińskiej.

Więcej: https://tarnow.naszemiasto.pl/104-rocznica-urodzin-heleny-marusarzowny-pod-tarnowem/ar/c15-8636059

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej