Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa: „Kult maryjny w wierzeniach ludowych”

2 lipca, 10:00 - 15:00

Free

29.04.2024 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie, ul. Krakowska 10, nastąpi otwarcie wystawy: „Kult maryjny w wierzeniach ludowych”.

Kult Matki Bożej w polskiej tradycji, wierzeniach i religijności ludowej jest powszechny i rozbudowany, posiada też zróżnicowane oblicza i sfery wyrażenia miłości, wiary, uwielbienia. Stanowi złożonei bogate zjawisko nasycone głębią przeżyć religijnych, mocno zakorzenione w sięgającej średniowiecza tradycji. Kult Maryi – Matki Bożej, pełnej miłości macierzyńskiej, opiekuńczej i łagodnej Pani, Orędowniczki grzeszników, ale też Królowej, Madonny był zawsze ważny dla ludu i blisko związany
z jego wiarą i obyczajowością.

Na wystawie pokazane zostaną różne aspekty ludowej religijności i wierzeń związanych z kultem maryjnym, w oparciu o zgromadzone w zbiorach liczne eksponaty. Na ekspozycji zaprezentowana zostanie galeria obrazów, oleodruków z różnorodnymi wizerunkami Maryi, spotykanymi najczęściej w naszym regionie. Część z nich będzie udostępniona po raz pierwszy. Zaaranżowane zostaną także scenki z elementami ilustrującymi wiejską obyczajowość, estetykę i religijność związaną z kultem Matki Bożej. Interesującym fragmentem wystawy będzie również pokazanie wizerunków Matki Bożej w twórczości artystów ludowych z regionu tarnowskiego.

Kuratorka wystawy: Urszula Gieroń

Wystawa czynna: 29.04. – 31.08.2024 r.

Szczegóły

Data:
2 lipca
Czas:
10:00 - 15:00
Series:
Koszt:
Free
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
https://muzeum.tarnow.pl/aktualnosci/wystawa-kult-maryjny-w-wierzeniach-ludowych/

Miejsce

Muzeum Etnograficzne
ul. Krakowska 10
Tarnów, małopolskie 33-100
+ Google Map
Phone
14 6220625
Zobacz witrynę: Miejsce

Inne

Odbiorcy
wszyscy