Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Uroczysta prezentacja nowo zakupionego fragmentu „Panoramy Siedmiogrodzkiej”

23 grudnia 2021, 10:00 - 11:00

Zapraszamy Państwa w czwartek 23 grudnia 2021 r. o godzinie 10.00 do Galerii Panorama (Plac Dworcowy 4, 33-100 Tarnów), gdzie odbędzie się uroczysta prezentacja nowo zakupionego fragmentu „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, który wzbogacił zbiory Muzeum Okręgowego w Tarnowie dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.

Nowo zakupiony obraz o wymiarach 60 x 116 cm stanowi jedną z centralnych scen „Panoramy”. Rozgrywa się ona nieco z tyłu, jednak w bezpośredniej bliskości jej serca – sztabu gen. Bema. Na kompozycji uchwycony został moment zaprzęgania koni przez znajdujących się obok dwóch żołnierzy. W tle ze spowitego pola bitwy wyłaniają się sylwetki węgierskich huzarów.

Przypomnijmy, że „Panorama Siedmiogrodzka” była wielkoformatowym dziełem, które powstało na zamówienie węgierskie, z zamiarem uczczenia 50. rocznicy węgierskiego powstania narodowego. Upamiętnienia bitwę o stolicę Siedmiogrodu – Sybin (11 marca 1849 r.), w trakcie której powstańcze wojska pod dowództwem gen. Józefa Bema, odniosły zwycięstwo nad przeważającymi wojskami austriackimi i węgierskimi. Prace nad stworzeniem „Panoramy” prowadził zespół kierowany przez Jana Stykę. Po raz pierwszy zaprezentowano ją we Lwowie we wrześniu 1897 r. Ostatecznie, po licznych perypetiach została pod kierunkiem samego Styki pocięta na kawałki. Poszczególne fragmenty, zostały sprzedane jako obrazy sztalugowe. Od wielu już lat tarnowskie Muzeum prowadzi poszukiwania mające na celu odnalezienie, identyfikację, a także jeśli to możliwe nabycie kolejnych fragmentów dzieła. Prezentowane są one w „Galerii Panorama” mieszczącej się w budynku dworca kolejowego w Tarnowie.

Zakup dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych.

Nazwa programu: Rozbudowa zbiorów muzealnych

Nazwa zadania: Zakup obrazu: Jan Styka (1858-1925), Fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej (Bitwa pod Sybinem), 1897 r.

Wartość dofinansowania: 92000 zł

Całkowita wartość zadania: 116000 zł

Wkład własny zadania, wynoszący 24000 zł został dofinansowany z budżetu Województwa Małopolskiego.

Szczegóły

Data:
23 grudnia 2021
Czas:
10:00 - 11:00
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
https://muzeum.tarnow.pl/

Miejsce

Galeria “Panorama” – Oddział Muzeum Okręgowego
Plac Dworcowy 4
Tarnów, małopolskie 33-156 Polska
+ Google Map
Telefon:
+48 784912326
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl

Inne

Odbiorcy
wszyscy