Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

“Jan Szczepanik – geniusz, wynalazca, konstruktor”- wystawa

1 lipca 2022, 09:00 - 15:00

|Powtarzające się wydarzenia (Zobacz wszystkie)

Wydarzenie w każdym [interwale] dniu (dniach), które rozpoczyna się od 9:00am, powtarzając się do 28 sierpnia 2022.

7zł – 10zł

Szczepanik

Jan Szczepanik urodził się w Galicji w 1872 r. Ukończył Seminarium Nauczycielskie w Krakowie. Szybko porzucił zawód nauczyciela, by poświęcić się pasji – wynalazkom. Określa się go dziś mianem „polskiego Edisona”. Jego patenty zrewolucjonizowały przemysł tkacki, umożliwiły wykonanie barwnej fotografii i emisję kolorowego, udźwiękowionego filmu. Związki J. Szczepanika z Tarnowem datuje się od 1902 r., kiedy ożenił się z Marią Dzikowską, córką lekarza powiatowego.

Wystawa jest częścią Ogólnopolskich Obchodów 150. rocznicy urodzin Jana Szczepanika, organizowanych w Tarnowie i Krośnie, nad którymi patronat honorowy sprawują Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Minister Edukacji i Nauki.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Fundacji im. Jana Szczepanika w Tarnowie oraz kolekcji prywatnej Barbary i Mieczysława Czosnyków. Rekonstrukcje wynalazków J. Szczepanika wykonano na podstawie opisów patentowych, opracowań naukowych i wiadomości historycznych. Wykonano je w Zakładzie Automatyki i Robotyki Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie oraz Instytucie Włókiennictwa w Łodzi, należącym do Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ.

Szczegóły

Data:
1 lipca 2022
Czas:
09:00 - 15:00
Koszt:
7zł – 10zł
Kategoria wydarzenia:
Strona internetowa:
https://muzeum.tarnow.pl/aktualnosci/jan-szczepanik-geniusz-wynalazca-konstruktor/

Miejsce

Muzeum Historii Tarnowa i regionu
Rynek 20-21
Tarnów, malopolskie 33-100
+ Google Map
Telefon:
(+48) 14 639 08 65 wew. 217
Strona internetowa:
www.muzeum.tarnow.pl

Inne

Odbiorcy
wszyscy