Udało sie odnaleźć kolejne trzy cześci sławnego obrazu

7 stycznia 2013 , Tagi: atrakcje turystyczne

Tarnowskie Muzeum Okręgowe zlokalizowało trzy kolejne elementy pociętej Panoramy Siedmiogrodzkiej.

Panorama Siedmiogrodzka to sławny obraz Jana Styki z 1897 roku,przedstawia przedstawiający zdobycie Sybinu przez powstańców węgierskich pod dowództwem gen. Józefa Bema 15 marca 1849 roku.Została ona namalowana w ciągu pięciu miesięcy w rotundzie lwowskiej w Parku Stryjskim, po wywiezieniu z niej “Panoramy Racławickiej” na Węgry. Miała więc tak samo – 15 m wysokości i 120 m obwodu.
Na ziemiach polskich obraz był wystawiany w Warszawie, a ostatnia informacja o nim pochodzi z 1908 roku. Kilka lat po powstaniu działo, w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach zostało pocięte na kilkanaście mniejszych fragmentów. Jedna z wersji mówi że autor- Jan Styka, pociął go na mniejsze elementy , bo nie dostał zapłaty od zamawiających dzieło.Każdą część płótna Jan Styka sygnował własnym podpisem.
Do dziś nie wiadomo na ile dokładnie fragmentów został pocięty obraz. Pierwsza z odnalezionych części Panoramy siedmiogrodzkiej pojawiła się w 1977 r. w jednym z krakowskich antykwariatów. Od tego czasu Muzeum Okręgowe rozpoczęło poszukiwania kolejnych części. Dziś Muzeum ma ich już 16 , i udało nam się zlokalizować trzy kolejne fragmenty przyznaje dyrektor, Andrzej Szpunar
– Mamy kontakt z właścicielami , jednak nie wiadomo czy będzie nas stać na zakup obrazów – przyznaje -Cena pociętych fragmentów Panoramy są coraz wyższe a przyczynia się trochę do tego informacja że my tych fragmentów poszukujemy.
Za jeden z trzech zlokalizowanych fragmentów ich właściciel podają ceny nawet sięgające 100 tysięcy złotych.
Ostatni fragmenty Panoramy Siedmiogrodzkiej tarnowskiemu Muzeum udało się zdobyć w 2011 roku. To obraz o wymiarach 1,8 m x 2 m nosi tytuł “Kapela Cygańska”, jego właściciel – Niemiec – podarował obraz muzeum bezpłatnie.
(Agnieszka Wrońska)

Radio Kraków, 06.01.2012; http://www.radiokrakow.pl/www/index.nsf/ID/AWRA-93PSY6

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej