TARNOWSCY RADNI ZDECYDOWALI O DEKOMUNIZACJI KOLEJNYCH PIĘCIU ULIC

22 września 2017 , Tagi: komunikacja , Tarnów

Początkowo zmiany nazw miały dotyczy jedynie ulic Stanisława Anioła oraz Stanisława Fąfary. Jednak Instytut Pamięci Narodowej zwrócił uwagę także na potrzebę zmiany nazwy ulic: Tomasza Dąbala, Antoniego Gostyńskiego oraz Leona Kruczkowskiego.

– To raczej są wszystkie zmiany. Chyba że IPN, który poprosił o przesłanie wykazu wszystkich ulic w Tarnowie wraz z uzasadnieniami, prześle nam jakieś kolejne uwagi. Wtedy będzie trzeba podjąć działania. Na dzisiaj z IPN nie ma kolejnych pism – mówi

IPN miał też wątpliwości co do nazw ulic: Beckera, Kassali, Matuszewskiego, Nakończego oraz Preissów. Po przesłanych wyjaśnieniach IPN do tej pory nie zareagował. Przypomnijmy, wcześniej w ramach dekomunizacji zmieniono już nazwy ośmiu tarnowskich ulic oraz osiedla 25-lecia PRL, które od połowy sierpnia nazywa się osiedlem Niepodległości.

Oprócz zmian nazw związanych z dekomunizacją, podczas czwartkowej sesji Rady Miasta radni dokonali też innych zmian. Rondo u zbiegu ulic Chemicznej, Kwiatkowskiego i Witosa nazwali rondem Solidarności. Z kolei południowa część placu Henryka Sienkiewicza – rozdzielonego przez ulicę Mickiewicza – zmieniła nazwę na plac Jana Szczepanika.

Ponadto w Tarnowie powstaną trzy nowe skwery. Przy ulicy Mostowej będzie Skwer Ułanów Jazłowieckich. U zbiegu ulic Lwowskiej i Szerokiej będzie Skwer Bohaterów Zadwórza 1920. Natomiast przy ulicy Narutowicza – Skwer Obrońców Grodna 1939.

Radni nadali też nową nawę ulicy przylegającej do alei Tarnowskich i Szczęśliwej. Do tej pory przynależała do alei Tarnowskich, a budynki miały przyporządkowane numery z kolejnymi literami alfabetu. Teraz będzie się nazywała ulicą Świętego Marcina. Jednocześnie radni podjęli uchwały, które mają zwolnić mieszkańców tej ulicy z opłat za wymianę prawo jazdy oraz dowodu rejestracyjnego samochodu.

W przypadku zmian nazw wynikających z ustawy dekomunizacyjnej nie trzeba wymieniać dokumentów do czasu wygaśnięcia ich ważności, ale jeśli ktoś chce to zrobić, jest to bezpłatne.

Zmiany nazw ulic w ramach dekomunizacji podjęte przez radnych 21 września:
    
– Stanisława Anioła na Powstańców Styczniowych

– Stanisława Fąfary na Józefa Władysława Krogulskiego

– Antoniego Gostyńskiego na Jana Bytnara

– Leona Kruczkowskiego na ulicę Łyczakowską

– Tomasza Dąbala na Generała Ryszarda Kuklińskiego

Więcej na:

http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/tarnow/tarnowscy-radni-zdecydowali-o-dekomunizacji-pieciu-kolejnych-ulic/

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej