TARNÓW: “Najpiękniejszy dworzec w Polsce” ponownie otwarty

16 listopada 2010 , Tagi: atrakcje turystyczne , komunikacja , zabytki

W sobotę, po trzech latach kosztującego 42 mln złotych remontu ponownie otwarty został dworzec w Tarnowie. W tym miesiącu obiekt obchodzi stulecie istnienia.- Według wielu to najpiękniejszy dworzec nie tylko w Polsce, ale i w Europie albo nawet na świecie – powiedział podczas uroczystości ponownego otwarcia budynku minister skarbu Aleksander Grad.

Generalny remont dworca rozpoczął się w 2007 roku i obejmował niemal wszystkie jego elementy. Wymieniona została instalacja elektryczna i wodno- kanalizacyjna, dach, stropy, ogrzewanie, itp. Wyremontowano pomieszczenia kas biletowych, korytarzy, poczekalni dla podróżnych i pomieszczeń, wykorzystywanych komercyjnie. Szczególną uwagę poświęcono architekturze o wartości zabytkowej, freskom, malowidłom czy elementom rzeźbiarskich. Wymianie i renowacji poddano także okna, drzwi i parapety.

Jak ważna to inwestycja dla PKP można było zobaczyć podczas sobotniego uroczystego otwarcia dworca. Ceremonię uświetnili m.in. minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, minister skarbu Aleksander Grad, wiceminister Juliusz Engelhardt i prezes PKP Andrzej Wach. Nie zabrakło także samorządówców z prezydentem miasta Ryszardem Ścigałą na czele.

– Wraz z modernizacją linii E30 remontujemy dworce na niej. Oprócz Tarnowa są to obiekty w Rzeszowie, Przemyślu, Jarosławie, Przeworsku, a dalej w Krakowie czy Wrocławiu. W ramach modernizacji linii przebudujemy też układ torów i peronów tu, na stacji w Tarnowie. Skomunikujemy też miasto dzięki nowemu przejściu podziemnemu i parkingowi dla pasażerów. Z tego dworca tarnowianie wkrótce dojadą w 40 minut do Krakowa, a w niecałe 3 godziny do Warszawy. To może satysfakcjonować, ale nie wystarczy. Od 2020 roku będziemy jeździć przecież Koleją Dużych Prędkości – mówił podczas uroczystości prezes PKP Andrzej Wach. – Dzięki wsparciu w wysokości 100 milionów złotych z budżetu państwa, rozpoczęliśmy największy w polskiej historii program remontu dworców. Już odnowione zostały 43 obiekty, a będzie ich 77 – dodał prezes Wach.

– Oddajemy do użytku najpiękniejszy dworzec w Polsce. Teraz to będzie wzór. Tak mają wyglądać wszystkie polskie dworce, panowie prezesi – zwrócił się do kierownictwa PKP minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. – Chciałbym, żeby prawdziwe stało się rozwinięcie skrótu PKP jako “Pasażerowie Kochają Pociągi”. Te 100 milionów złotych na dworce to dopiero początek. W przyszłym roku postaramy się u posłów o 200 milionów złotych na ten cel. Kupimy także nowoczesne pociągi Pendolino, które będą jeździć także do Tarnowa – obiecał minister Grabarczyk.

– Myślę, że dziś prawdziwe, a nie ironiczne jest bardziej popularne rozwinięcie skrótu PKP: Pięknie, Kurcze, Pięknie – odpowiedział ministrowi Jacek Prześluga, członek zarządu PKP SA. – Nie możemy tego spieprzyć. Wiele rzeczy spieprzyliśmy, ale takiej szansy jak teraz nie zmarnujemy – powiedział o programach remontu dworców i linii kolejowych Prześluga.

Prace remontowe na dworcu w Tarnowie prowadzone były w dwóch etapach. Pierwszy z nich, rozpoczęty w 2007r., należał do firmy Complex Bud. W drugim etapie, od 2009r., dworzec remontowało konsorcjum firm Hemobudowa – Kraków S.A. i ANTIS Przedsiębiorstwo Budowlano- Konserwatorskie. Całość prac kosztowała 42 mln zł.

Na dworcu znajduje się dzisiaj 6 kas biletowych, poczekalnia dla pasażerów, skrytki bagażowe, toalety (również przystosowane dla osób niepełnosprawnych), bankomat, a także kafejki z dostępem do Internetu, saloniki prasowe, restauracje i punkty z tzw. małą gastronomią. Nie zabraknie też księgarni, biura podróży czy kwiaciarni. Na dworcu swoje miejsce znajdzie wkrótce również punkt informacji miasta Tarnowa i Biuro Wystaw Artystycznych Galerii Miejskiej.

 

Rynek Kolejowy, 15-11-2010, http://www.rynek-kolejowy.pl/19684/Najpiekniejszy_dworzec_w_Polsce_ponownie_otwarty.htm

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej